Na Blanensku zvítězila Česká strana sociálně demokratická s třiceti šesti procenty hlasů. Svými hlasy poslali voliči z Blanenska do zastupitelstva Jihomoravského kraje i zástupce strany lidové, která na Blanensku získala dvacet šest procent hlasů. Následuje Komunistická strana Čech a Moravy s téměř šestnácti procenty a Občanská demokratická strana, která získala třináct procent.

Jako vynikající označil výsledky voleb blanenský místostarosta Ivo Polák, který kandidoval za ČSSD. „Byl jsem přesvědčen, že volby vyhrajeme. Ale že to bude s takovým náskokem a v celé republice, to nečekal nikdo,“ uvedl Polák, který dodal, že v současné době čeká ČSSD vyjednávání o budoucích koalicích. „Výsledky voleb budou potvrzeny v pondělí. Zatím je tedy předčasné mluvit o tom, co v krajském zastupitelstvu budeme prosazovat jako první,“ doplnil.

"Nemůžu říct nic jiného než že výsledky voleb jsou pro nás zklamání,“ sdělila starostka Blanska Jaroslava Králová, která kandidovala za ODS. „Domnívala jsem se, že lidé spíše ohodnotí naši práci v jednotlivých krajích, a že celostátní politická témata nebou mít na jejich rozhodování takový vliv,“ uvedla a dodala, že v nejbližších dnech ji čeká zasedání regionální rady, kde se bude řešit strategie pro další období.

Hladký průběh voleb na Blanensku potrvdila Eva Sychrová z Krajského úřadu v Brně, která měla na starosti koordinaci voleb. „Kontroly ve volebních místnostech jsme dělali průběžně oba volební dny. Nikde se nic závažného nestalo,“ sdělila s tím, že ve volebních místnostech kontrolovali zejména jejich vybavení, správně zapečetěné volební urny nebo například dostatek rezervních volebních lístků.

Na Blanensku mohli lidé volit v celkem sto šestnácti obcích a městech, z níž pět bylo označeno jako přebírací místo. „Přebíracími místy na Blanensku jsou Adamov, Blansko, Boskovice, Letovice a Velké Opatovice. Největší volební účast byla na Letovicku, kam přišlo téměř čtyřicet devět procent voličů,“ dodala Sychrová.

Pětačtyřicet procent lidí volilo na Boskovicku. „Na Boskovicku máme na starosti sedmdesát volebních okrsků, které sledujeme a kontrolujeme,“ sdělila vedoucí boskovického odboru vnitřních věcí Iva Močičková.

Bezproblémový průběh voleb potvrdili také členové všech volebních místností, které jsme navštívili. „Lidé chodili volit poměrně vytrvale, většinou se sem vydávali lidé starší nebo středního věku. Dělali jsme statistiku příchozích, a do pátečního večera přišlo každou hodinu třicet šest lidí,“ uvedla za třetí boskovický volební okrsek Jaromíra Šmerdová.

Do Doubravice nad Svitavou se z tisícovky voličů k urnám vydala rovná pětistovka lidí. „Nejvíce lidí přišlo první půl hodinu po otevření volební místnosti. Poté lidé chodili průběžně, volili starší i mladí,“ uvedla předsedkyně tamní komise Anna Soušová.

Nejvyšší účast ve volbách na Blanensku zaznamenali v obci Ústup u Olešnice, kde přišlo volit osmdesát osm procent voličů. Z tamních čtyřiatřiceti voličů jich přišlo třicet a naopak nejmenší počet voličů přišel v obci Sebranice, kde ze čtyři sta osmdesáti voličů hlasovalo sto šedesát.