Nové požární auto, hasičskou stříkačku nebo rekonstrukci vyprošťovacího navijáku. Na vylepšení své výzbroje a výstroje se už teď mohou těšit dobrovolní hasiči na Blanensku. Krajští zastupitelé totiž rozdělovali příspěvky na činnost sborů dobrovolných hasičů, které na území kraje působí. Více než dvě stě požárních jednotek se tak podělí celkem o jednatřicet milionů korun.
„Jde o dotace určené k zajištění a udržení akceschopnosti jednotek sborů dobrovolných hasičů, které se podílejí nejen na hašení požárů, ale i na záchranných pracích při živelních pohromách nebo jiných mimořádných událostech. Města a obce kraji předložily žádosti o dotace pro tento účel,“ přiblížil smysl příspěvkového programu mluvčí Jihomoravského kraje Jan Chmelíček.
Podle Chmelíčka hlavní roli při rozhodování o rozdělení peněz hrála naléhavost, s jakou jednotky potřebují doplnit výzbroj či výstroj, aby byly dál schopné při událostech zasahovat. „Výběrem žadatelů, kteří obdrží dotaci, se během prázdnin zabývala zvláštní komise. Jejími členy byli radní a další představitelé kraje, ale rovněž představitelé Hasičského záchranného sboru, který s dobrovolnými hasiči spolupracuje při konkrétních zásazích a má dobrý přehled o jejich akceschopnosti,“ upřesnil Chmelíček.
Nejvíce podpořené sbory hasičů na Blanensku
Velké Opatovice ⋌800tis.
Blansko ⋌celkem 750tis.
Deštná ⋌300tis.
Okrouhlá ⋌280tis.
Boskovice ⋌200tis.
Největší balík peněz tak dostanou velkoopatovičtí hasiči, kteří osm set tisíc korun z kraje použijí na nákup nového zásahového vozidla. Zkrátka nezůstanou ani hasiči z dalších velkých měst na Blanensku. Do Blanska poputuje celkem sedm set padesát tisíc určených na nákup požární techniky a doplnění výzbroje a výstroje.
Přestože dobrovolní hasiči příspěvky vítají, někteří z nich zároveň přiznávají, že by potřebovali peněz ještě víc. „Pokud půjde o částku do dvou set tisíc, tak bychom ji vložili především do výbavy jednotky. Hodilo by se nám i pořídit novou elektrocentrálu. Kdyby ale těch peněz bylo víc, určitě bychom je investovali do nového zásahového auta. Používáme třicet let starou avii a nevíme, jak dlouho nám bude ještě sloužit,“ vysvětlil velitel boskovického hasičského sboru Mazurie Zdeněk Hrajer s tím, že na takovou investici je třeba složit peníze z více zdrojů.
Příspěvky vítá také starosta Doubravice nad Svitavou. Ten dostane pro tamní dobrovolníky šedesát tisíc. „Myslím, že můžu mluvit za všechny starosty, když řeknu, že jsme za ty příspěvky rádi. Pokud mají naši hasiči jezdit k zásahům, a to nejsou jen požáry, musí mít také odpovídající vybavení. Prvotní je například ochrana hlavy a nohou. Tyto věci jsou přitom speciální, takže také pěkně drahé,“ řekl doubravický starosta Ladislav Štoudek.
Vedení Doubravice o příspěvky z kraje žádá každý rok. „Loni jsme od kraje dostali milion korun na nové auto. To jsme koupili letos v srpnu,“ doplnil Štoudek.