„Obecní zastupitelstvo, které velmi dobře chápalo nutnost a potřebu výstroje sboru, zakoupilo roku 1912 ruční čtyřkolovou stříkačku a zbudovalo zbrojnici,“ připomněl historii člen výboru spolku Martin Doležel. V současnosti sbor v Dolní Lhotě čítá úctyhodných 113 dospělých členů a sedmadvacet mladých hasičů.

Své zázemí mají hasiči z Dolní Lhoty ve zbrojnici u místního hřiště. V garáži parkují dopravní automobil Iveco Daily vybavený čerpadlem Tohatsu VC85BS. „Dále máme přívěsný vozík, kde máme uložené kalové čerpadlo Honda WT40 s příslušenstvím pro čerpání vody. Na soutěže máme upravené sportovní čerpadlo,“ popisuje člen hasičů Doležel.

Sbor se v obci stará o společenský život. Jeho členové každoročně pořádají masopustní průvod masek a pokud je sníh, tak i sáňkařské závody, dále pálení čarodějnic, partyzánskou stezku, dětský den, sběr železného šrotu a spolu s dobrovolnými hasiči z Těchova také soustředění pro mladé hasiče. „Ve spolupráci s občanskou aktivitou Dolní Lhota zase zajišťujeme různé akce pro občany. Na jaře uklízíme okolí obce a kolem řeky Svitavy od splavu v Ráječku po Salmův jez v Blansku,“ sdělil Doležel.

Nezahálejí ani mladí hasiči, kteří se účastní hry Plamen a závodů Okresní ligy mládeže. „Každou středu se scházejí na hřišti, kde zlepšují své dovednosti,“ dodal Martin Doležel.

Zásahová jednotka z Dolní Lhoty je zařazena do kategorie JPO V a ročně má tři až pět zásahů. Nedávno hasiči vyjeli například k požáru komína, většinou se ale jedná o technickou pomoc. Sbor také spravuje zázemí s dráhou pro požární sport. „Do budoucna máme v plánu nakoupit další vybavení a překážky na požární sport pro mladé hasiče, který je finančně náročný,“ uvedl člen výboru Martin Doležel.