Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Juránek: Dvě osmiletá gymnázia na Blanensku zůstat musí

Blanensko - Ušetřit náklady se bude kraj snažit také na školách na Blanensku. V první vlně uvažuje o zrušení jedné třídy osmiletého gymnázia v Blansku.

15.2.2011 13
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

Slučování škol, které Jihomoravský kraj odstartuje koncem března, sice Blanensko pravděpodobně mine, šetření pomocí sloučení některých škol ale v budoucnu v okrese vyloučeno není. O možném zrušení jedné třídy osmiletého gymnázia v Blansku nyní kraj jedná s vedením města, náklady je podle náměstka jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka nutné srazit také na Střední škole uměleckoprůmyslové a technické ve Velkých Opatovicích.

„V rámci šetření ve školách je na Blanensku nejaktuálnější možné zrušení jedné třídy osmiletého gymnázia v Blansku. O tom v těchto dnech jednáme s vedením města,“ prozradil Juránek.

Plánované omezení tříd osmiletých gymnáziích, které se mělo už od příštího školního roku dotknout i jedné třídy gymnázia v Blansku, sice kraj ke konci ledna zastavil, nyní o něm však začal jednat znovu. „V současné době jsou na Blanensku tři třídy osmiletého gymnázia, jedna v Boskovicích a dvě v Blansku. Podle počtu přihlášených žáků se tento stav budeme snažit upravit tak, aby vyhovoval. Je tak možné, že jednu třídu v Blansku zrušíme, ale nevyhýbáme se ani možnosti ponechání obou tříd na tomto gymnáziu,“ nastínil náměstek jihomoravského hejtmana.

Z jedenácti osmiletých gymnázií na Jižní Moravě, kterých se mělo omezení tříd dotknout, bylo jen jediné v Brně. Podle vedení Blanska není možné, aby studenti měli možnost vzdělání na osmiletých gymnáziích jen v krajském městě. „O možném zrušení jedné třídy blanenského osmiletého gymnázia s krajem momentálně jednáme. Obáváme se ale, aby dalším krokem nebylo zrušení i další třídy, což by vedlo k tomu, že by na okrese zůstala jen jedna, ať už v Blansku nebo v Boskovicích. Tomu se bráníme. Není možné, aby možnost vzdělání byla omezena jen na Brno,“ prohlásil místostarosta Blanska Jiří Crha.

Podle Juránka o tomto kroku kraj v současné době neuvažuje. „Dvě třídy osmiletého gymnázia bychom chtěli na Blanensku zachovat trvale,“ potvrdil náměstek.

Přestože v seznamu sloučených škol, který krajské zastupitelstvo zveřejní čtyřiadvacátého března pravděpodobně nebudou, do budoucna kraj připouští také sloučení některých středních škol na Blanensku. „Pokud nás nedostatek žáků ve školách bude v příštích letech ekonomicky tlačit, možné by bylo i sloučení některých příbuzných škol, například Střední průmyslové školy v Jedovnicích a odborné školy v Blansku. Obě školy disponují velkými prostorami, které je třeba využít. Nyní se jim podařilo získat evropské dotace, v okamžiku, kdy ale školy přestanou ekonomicky fungovat, je tu i možnost jejich sloučení,“ nastínil Juránek a dodal, že náklady na provoz musí kraj snížit také na velkoopatovické umělecké škole.

Právě o sloučení Střední uměleckoprůmyslové a technické školy ve Velkých Opatovicích s letovickou Masarykovou školou práce se na kraji mluví už léta. Podle ředitele velkopatovické školy Pavla Grenara se ale o spojení škol v této chvíli neuvažuje. „Před pár dny jsem měl pracovní jednání s panem Juránkem, na které jsme zvažovali, jak snížit náklady školy. Jako specifická škola s uměleckými obory nemůžeme mít ve třídách velký počet studentům, v posledních letech však jejich počet neklesá, pohybuje se tak kolem stovky. Problém je ale v areálu školy, který je větší, než bychom potřebovali. Spíše než o sloučení s letovickou školou, se nyní uvažuje o tom, že bychom určité prostory areálu nabídli k pronájmu jiným školským, ubytovacím nebo podnikatelským zařízením,“ přiblížil Grenar.

Ani na Střední průmyslové škole v Jedovnicích si v této chvíli neumění představit sloučení se Střední odbornou školou a učilištěm v Blansku. „Od začátku padesátých let funguje naše škola jako jediná průmyslová škola na okrese, studijní programy jsou koncipovány tak, aby se naši absolventi dokázali hned po maturitě uplatnit v různých průmyslových firmách. Obáváme se, že spojením se školou v Blansku, kde tradice maturitních oborů trvá jen pár let, by se nám tuto úroveň udržet nepodařilo,“ uvedl zástupce ředitele školy Miloš Šebela.

Autor: Vladěna Šebelová

15.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Deník - Naši prvňáci

První školní tablo: představíme prvňáčky ze ZŠ Lipovec

Ilustrační foto.

Praktičtí lékaři budou stávkovat. Kvůli e-Receptům i elektronické evidenci tržeb

AKTUALIZOVÁNO

Za domov hrůzy pro důchodce padly čtyři podmíněné tresty

Blansko, Kunštát – Podmíněné tresty v úterý rozdal soud čtyřem obžalovaným v případu nelegálního domova pro důchodce v Kunštátu. Lidé tam žili v nedůstojných podmínkách a staral se o ně nekvalifikovaný personál. Rozsudek ještě není pravomocný. 

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Rekonstrukce nádraží odstartovala zmatky. Cestující hledali přesunuté zastávky

Blansko – V pondělí začala proměna zchátralého autobusového nádraží v Blansku v moderní terminál. Dělníci ho dokončí příští rok.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení