Akademická malířka, grafička a ilustrátorka byla členkou profesních sdružení Unie výtvarných umělců České republiky, Syndikátu výtvarných umělců České republiky, Klubu ilustrátorů dětské knihy Praha. V současnosti členka Sdružení Q .
Zastoupena je ve sbírkách Ministerstva kultury ČR, Muzea ex libris Sint Niklaas Dánsko, Zámeckého muzea Malbork Polsko, Galerie přátelství Zirc Maďarsko, Oblastní galerie Liberec, Památníku národního písemnictví, Kabinetu ex libris, Městského muzea a galerie Břeclav, Archivu klubu přátel výtvarného umění Prostějov, soukromé sbírky v České republice a zahraničí.
Na volné noze
Narodila se v Brně v roce 1951. Své odborné vzdělání získala nejprve u profesora Dalibora Chatrného na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně (1966–1970) a pokračovala ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (ateliér filmové a televizní grafiky) u profesora Miloslava Jágra. Jako akademická malířka absolvovala v roce 1976. Větší část svého života pracuje na volné noze.
Pedagogické činnosti se věnovala v letech 1982–1990 jako odborná asistentka na VŠUP Praha a později vyučovala na Střední škole uměleckých řemesel Brno oboru písmo. Po návratu do Blanska své výtvarné schopnosti předávala žákům na zdejší ZUŠ.
Rozsah tvorby Arny Juračkové je štastným průnikem jednoduchého se složitým. Průnikem ilustrace, malby, kresby, animovaného filmu, exlibris. Se svým otcem Antonínem Juračkou navrhovala grafiku výstavních expozic pro brněnské veletrhy a v letech 1990 až 2002 vytvářela grafický design pro firmu a produkty pivovaru Černá Hora. Okrajově se věnuje také realizaci v architektuře (sgrafito na budově jeslí v Blansku).
Linoryt – grafická technika tisku z výšky se pro ni stává nepostradatelným průvodcem tvorby. V dalších letech tvoří temperou, která hýří barevností a pastely.
Vytvořené obrazy jsou originálním, osobitým stylem plným jímavé křehkosti inspirované přírodou, především rostlinnými motivy a motivy brouků. Její tvorba je poetická, citlivá, ženská, ale nikoli sentimentální. Umocňuje ji barevností, skládá jednotlivé drobné prvky v celek v podobě filmových políček k hravosti a dekorativnosti (viz dětské oddělení Městské knihovny Blansko).
Nezanedbatelná je tvorba exlibris (knižní značka) a drobná příležitostná grafika. Tou se zabývá od počátku a přes devadesát exlibris věnuje rodině a nejbližším přátelům.
Ve svobodném povolání tvoří její finanční zázemí ilustrátorská práce pro vydavatelství Albatros (např. ilustrace knihy Už se tmy nebojím, omalovánky Za zvířátky do zoo, leporelo Stromy).
V roce 1994 navazuje spolupráci s nakladatelstvím Tobiáš a ilustruje knihy zaměřené na speciální pedagogiku (např. Čítanka pro dislektiky, Český jazyk pro šestý až devátý ročník, Cvičné texty pro logopedii).
Pro Městskou knihovnu Blansko vytváří v roce 2001 betlém s motivem kostela svatého Martina v Blansku.
V roce 2008 vydává město Blansko kalendář ilustrovaný Arnou Juračkovou. Je plný barevných obrázků, představujících Blansko jako živé město.
Uspořádala kolem čtyřiceti samostatných výstav. V České republice a v zahraničí se zúčastnila téměř sto padesáti kolektivních výstav. Je autorkou animovaného filmu Pokusníček a sedmidílného televizního seriálu večerníčků Pohádky z lipových špalíčků namluvených Vlastimilem Brodským.
V roce 2006 převzala Arna Juračková za svoji výtvarnou činnost Cenu města Blanska za kulturu. Díla akademické malířky Arny Juračkové si hrají s divákovou představivostí, jsou bezchybně provedena, citlivá a zároveň intimní.
Výběr samostatných výstav Arny Juračkové
Jamborův dům Tišnov, Muzeum Blansko, Galerie města Blanska, Duha kulturní klub Prostějov, Výstavní síň radnice Murzuschlag, Rakousko, MKS Letovice, Městská knihovna Blansko, Galerie O. Kubína Boskovice, Dům pánů z Kunštátu Brno,Výstavní síň kulturního domu Adamov, Galerie Dílo Brno, Galerie Jaroslava Krála Brno a další.
PAVEL SVOBODA
Autor je galerista