Aktivní léto nemusejí prožít jen školáci díky volným prázdninovým dnům. Bohatý letní program si užívají i obyvatelé domovů důchodců na Blanensku. Ti z blanenského Senior centra se například věnují hře pétanque. Díky veřejné sbírce s názvem Plníme přání seniorům si nyní mohou v Senior centru postavit vlastní pétanquové hřiště.

Ze včerejšího turnaje ve hře pétanque, který se konal v Brně, si čtyři obyvatelky blanenského Senior centra přivezly pohár za druhé místo. „Zúčastnilo se deset týmů různých domovů důchodců. Tým našich dam předběhl už jen jeden mužský tým. Je ale známo, že muži mívají lepší odhad na vzdálenosti, takže i druhé místo je pro nás velký úspěch. Dostali jsme pohár a hned na zpáteční cestě jsme úspěch oslavili tím, že jsme se stavili v cukrárně na zákusek," popsal pracovník blanenského Senior centra Petr Novotný, který tým blanenského Senior centra na turnaji doprovázel.

Obyvatelé Senior centra se pétanquových turnajů účastní už třetím rokem. Doposud museli trénovat jen na posečené trávě. Hřiště na pétanque totiž v Senior centru nemají. „Letos na jaře jsme se ale přihlásili do projektu veřejné sbírky s názvem Plníme přání seniorům a díky této sbírce se nám podařilo získat potřebných šedesát tisíc na stavbu hřiště na pétanque. S jeho stavbou začínáme právě teď. Hřiště musí mít správné rozměry, musí být odvodněné a kolem něj chceme udělat chodníky a lavičky," popsala ředitelka Senior centra Blansko Lenka Dražilová.

Na podzim hotovo

Podle ní se tak do hry může zapojit více obyvatel domova. „Hřiště by mělo být hotové letos na podzim, a hned jak to půjde, tak máme v plánu uspořádat turnaj v pétanque u nás. Toho se budou moci zúčastnit i ti, kteří třeba už kvůli zdravotnímu stavu nemohli vyjet na turnaje do jiných měst," vysvětlila Dražilová s tím, že hřiště na pétanque chtějí zpřístupnit i lidem, kteří v jejich domově nebydlí.

Kromě pétanque se ale důchodci ze Senior centra věnují i jiným aktivitám. „Velmi oblíbená je taneční terapie, které se mohou účastnit například i lidé na vozíčku. Pořádáme také letní filmovou akademii, kdy našim klientům promítáme filmy, které si sami vyberou. Účastnit se mohou ale i například keramické dílny a dalších aktivit," popsala Dražilová.

Ani v jiných domovech důchodců na Blanensku jejich obyvatelé přes léto nezahálejí. „Pravidelně po celý rok mají naši obyvatelé kroužky, kde kreslí, vyrábí z koření, pletou a podobně. Dále jsme pořádali společně s domem dětí a mládeže sportovní dopoledne. Děti z příměstského tábora přišly k nám do Domova pro seniory, utvořily společně s našimi obyvateli smíšená družstva a společně soutěžili. Příští týden zase budeme mít společnou canisterapii a lamaterapii v zahradě," vyjmenoval některé akce ředitel Centra sociálních služeb města Letovice Ivo Kubín.

V boskovickém Domově pro seniory je zase podle ředitelky Městské správy sociálních služeb Marie Sáňkové mimo jiné velmi oblíbená akce s názvem Květinové léto. Důchodci se v seriálu přednášek dozvídají zajímavosti ze světa květin.

V Domově pro seniory v Černé Hoře pro své klienty pořádají například výlety, grilování nebo hudební vystoupení na nádvoří areálu.