Vážení čtenáři. Diskutujte k tématu dole pod článkem.

Spravit si plot nebo opravit padající střechu může být zanedlouho pro lidi z menších měst a obcí problém. Pokud totiž projde poslaneckou sněmovnou novela stavebního zákona, lidé z Blanenska budou muset dojíždět na stavební úřady pouze do Boskovic nebo Blanska.

„Když lidé od nás z Drnovic potřebují stavební povolení, jedou do sousedních do Lysic. Pokud by novela zákona prošla, museli by s každou maličkostí jezdit až do Boskovic. Lidem to nejen vezme spoustu času, ale při současných cenách za dopravu i více peněz. Pokud by lidé například potřebovali něco doplnit, veškerá jednání se prodlouží, což je nepříjemné,“ uvedl starosta Drnovic Bohumil Tenora s tím, že na prosincové schůzce kunštátsko–lysického mikroregionu nesouhlasily s chystaným opatřením všechny obce mikroregionu.

„Poslali jsme proto na ministerstvo pro místní rozvoj protest proti zrušení úřadů. Teď ale čekáme, jestli budou poslanci na naše připomínky reagovat,“ doplnil Tenora.

Kvůli novele stavebního zákona by měly zaniknout stavební úřady například v Lysicích, Kunštátu nebo Olešnici. Za Lysice podal stížnost přes Svaz měst a obcí starosta městyse Luděk Baláč. „Absolutně s novým nařízením nesouhlasíme. Pokud by se stavební úřady přesunuly do větších měst, už by to nebyla služba lidem, ale jen by jim to přitížilo. Byl jsem proto osobně jednat i v Praze,“ uvedl starosta.

Podle něj lysický stavební úřad vydává stavební povolení pro patnáct přilehlých menších obcí. „Nemyslím si, že úředníci z jiných měst by mohli vědět, jaká je situace a jak to funguje například v Černovicích nebo dalších menších obcích, které naši zaměstanci znají,“ doplnil.

Připomínky k novele zákona mají i pracovníci stavebních úřadů. „Žádné výhody pro lidi v novele nevidíme. Nám to přinese více práce,“ sdělil vedoucí stavebního úřadu blanenské radnice Petr Riezner.

Podle jeho slov si úředníci stavebního úřadu v Blansku prozatím neumějí představit systém, podle kterého by mohl nový zákon fungovat. „Žádné podrobné informace jsme zatím nezískali. Nevíme tedy, jestli bychom do Blanska museli převést zaměstnance ostatních stavebních úřadů,“ nastínil jeden z problémů Riezner.

Komplikací je podle něj také nedostatek místa a prostor pro nové záznamy. „Každý z úřadu má svůj archiv. Nevím, jestli bychom museli záznamy přestěhovat k nám a v jakém rozsahu. Zkrátka s novým zákonem je prozatím spojeno víc otázek, na které nám ještě nedokázal nikdo odpovědět,“ podotkl.

Novelu by měl brzy projednávat parlament. „Zatím vše sledujeme a bereme na vědomí. Nic víc ale nemůžeme,“ dodal.
Novela má upravit dva roky fungující stavební zákon, který měl dle předkladatelů především zjednodušit stavební řád a územní plánování.