Jako například opoziční zastupitel za TOP 09 Petr Novotný. Rada města podle něj dostatečně nevysvětlila, proč je právě kompostárna tím nejlepším řešením, jak třídit bioodpad. „Chtěli jsme vědět, jak velké množství odpadu bude do zařízení směřovat nebo jak to bude pro město finančně nákladné. Na tyto dotazy nám ale nedokázal nikdo odpovědět," vysvětlil Novotný.

Novela zákona o odpadech, která platí od Nového roku, stanovuje městům a obcím povinnost zajistit pro své obyvatele i třídění bioodpadu. „Nabízí se nám možnost odvážet kompost třeba do Boskovic a platit jen za jeho uložení, pořídit na něj kontejnery nebo kompostéry do domácností," uvedl Novotný.

Sám zatím neví, jakému řešení by dal přednost. Pro rozhodnutí mu chybí dostatek informací. Přiznal ale, že nápadu postavit velkou kompostárnu příliš nefandí. „Postavili bychom ji sice za pomoci několikamilionové dotace, ale určitou částkou by muselo přispět i město. A hodně peněz pak může stát především samotný provoz. Z rozpočtu bychom platili za energie a zaměstnance. Možná se nakonec ukáže, že je to dobrá cesta. Ale rozhodnu se až na základě konkrétních dat," je si jistý Novotný.

Myšlenka velké kompostárny zatím nezaujala ani Radka Procházku z Občanské iniciativy. „Rada města nám nepředložila žádné plusy a minusy. Abych mohl změnu územního plánu odsouhlasit, potřebuji vědět, co se bude kompostovat, v jakém množství a kolik to bude stát. Možná nakonec zjistíme, že pro město bude lepší jiné řešení, jak třídit bioodpad," vyjádřil se Procházka.

Podobně to vidí i jeho stranický kolega Michal Bula. „Variant je hodně a já si nejsem jistý, jestli ta, kterou chce prosadit rada města, je ta nejlepší. Blansko je mnohem větší město a s naplněním kapacity kompostárny tam měli zpočátku velké problémy. I když na ni získáme dotaci z evropských fondů, provoz může stát i milion korun ročně," obává se Bula.

Starosta Letovic Vladimír Stejskal přislíbil, že město analýzu nechá zpracovat. „Mimo jiné bude obsahovat to, kolik kompostu tam budeme schopni za určité období dodat z Letovic a celého mikroregionu Letovicka," vysvětlil Stejskal. Kompostárnu ale hodlá mezi zastupiteli prosadit. Podle jeho názoru je to nejlepší varianta.

Spousta lidí podle něj likviduje kompost na zahrádkách. Do kompostárny však budou moci odvézt odpad i ti, kteří bydlí v bytovkách. „Svoz zajistí technický vůz, který bude jezdit po městě. Kompostárnu chceme udělat do čtyř let. Ještě ale pro ni budeme muset v lokalitě Červený vrch vykoupit pozemky, které nyní vlastní soukromníci," poodhalil Stejskal.

V Blansku vybudovali kompostárnu za padesát milionů korun v roce 2012. Krátce po jejím otevření však hrozilo, že město bude muset vrátit dotaci ve výši devatenáct milionů korun. Do kompostárny nedodával biologický odpad kromě Blanenských nikdo jiný, a tak byla využitá jen ze třetiny.

Podle vedoucího blanenského odboru komunální údržby Petra Riznera se to ale zlepšilo poté, co město našlo nového provozovatele. „Loni byla kapacita kompostárny využitá téměř ze sta procent. Nájemce zabezpečil svozy odpadu z okolních obcí, například Olomučan nebo Kuřimi. Příznivému roku také napomohlo počasí. Často pršelo, a tak bylo i hodně trávy," vysvětlil Rizner.

Blansko stavělo kompostárnu proto, aby bylo připravené do budoucna. „Již tehdy se mluvilo o změně zákona o odpadech a měli jsme možnost získat dotaci, tak jsme ji využili. Těžko říct, jestli by se domácí kompostéry v domácnostech ujaly. Nyní je to pro lidi pohodlné, na svážení máme kontejnery a také zajišťujeme pytlový svoz. Lidé si do pytlů dají zbytky ovoce, zeleniny, trávy, listí nebo uschlých květin a my jim to odvezeme," přiblížil Rizner.

S rozjezdem kompostárny měli zpočátku problémy i Boskovičtí. „Chvíli trvalo, než si lidé a firmy zvykli odpad do kompostárny vyvážet. Ale postupně se to naučili. Napomohly tomu metodické články, které jsme zveřejňovali v radničních listech a ve zpravodaji," vysvětlila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Podle vedoucího boskovického odboru tvorby a ochrany životního prostředí Vladimíra Hénka město letos pořídilo asi pětatřicet kontejnerů na bioodpad, které rozmístilo v ulicích. „Také jsme dělali mezi obyvateli anketu, jestli by měli zájem o domácí kompostéry, protože na ně můžeme získat dotaci. Vyhodnotíme ji příští týden," řekl.