Hudbu složil jeho o sedm let starší kamarád Vít Pořízek s uměleckým pseudonymem Max. Ten stejně jako Dvořák studuje a bydlí v Blansku. Této dvojici hudebníků je věnován další díl seriálu Blanenského deníku Rovnost Mladé talenty.

Každý si našel v hudbě něco jiného. Zatímco Dvořák píše texty, Pořízek je instrumentalista, skládá a snaží se produkovat hudbu amatérských umělců. Oba spojuje rap, hip hop a společné projekty. „Já hudbu dělat neumím. Píšu texty. Víťa, se kterým se znám ze skautu, je něco jako můj manažer a poradce. Hudební podklady mi také občas dělá, ale dokončuje školu, takže je to většinou na dlouhé lokte. Proto píšu na skladby od jednoho instrumentalisty z Anglie. Spolupracuji také s několika dalšími hudebníky," říká Dvořák.Joe Poem alias Josef Dvořák. Sedmnáctiletý student z Blanska (na fotografiích s brýlemi) a jeho o sedm let starší kamarád Vít Pořízek s uměleckým pseudonymem Max se věnují hudbě.

S rapováním začal student Gymnázia Blansko už na základní škole, kdy se inspiroval postavou z počítačové hry. A také se snažil napodobit staršího bratra. „Brácha rapoval. Moc jsem tomu tehdy nerozuměl, ale líbilo se mi to a všude jsem se chlubil, že můj bratr je raper. Do té doby jsem poslouchal rockovou hudbu a hlavně kapelu AC/DC. Rap mi nic neříkal. Pak mě to ale chytlo. První texty byly ovšem katastrofální," dodává se smíchem mladík

Dvořák tvrdí, že se snaží psát vážné texty. „V podstatě jsou to svým způsobem básně, do kterých dávám své pocity, zážitky a vzpomínky. Odtud pochází i moje přezdívka. Joe Poem. Pepa Básnička. Nejvíc se mi líbí slovenská rapová scéna, která je pro mě velkou inspirací. Hlavně raper Plexo. Ameriku moc nežeru. Každopádně chci, aby moje texty byly v češtině," upřesňuje talentovaný raper.

Zatím Dvořák vystupoval na prodloužených na tanečních a na volnočasových a hudebních akcích v Blansku. Jeho skladby si mohou lidé poslechnout také na internetu na serveru bandzone.cz, kde figuruje pod přezdívkou Joe Poem. „Chci se samozřejmě posunout dál. Mým snem je spolupracovat se slovenskými rapery. Ale to je ještě hodně daleko. Zatím je to pro mě jen hobby. Prosadit se je velmi těžké a nedělám si přehnané iluze. Jsem na začátku. Že by mě hudba někdy živila, to by bylo super. Ale zatím to mám nalajnováno, že budu učitel," dodává Dvořák.Joe Poem alias Josef Dvořák. Sedmnáctiletý student z Blanska (na fotografiích s brýlemi) a jeho o sedm let starší kamarád Vít Pořízek s uměleckým pseudonymem Max se věnují hudbě.

Podle jeho kamaráda Maxe má však Joe básnička velký talent. „Pepa je zbytečně skromný. Píše ohromné texty. Ale dost jich taky hned roztrhá, protože není spokojený," směje se Pořízek.

Toho hip hopová hudba začala zajímat na konci základní školy. Zkoušel si psát i vlastní texty. „Ale to byla fakt katastrofa, tak jsem radši zůstal u hudby. Když jsem byl malý, hrál jsem na klavír a to mě šíleně nebavilo. Pak se mi to později ale náramně hodilo," vzpomíná na své hudební začátky Pořízek.

Později totiž Dvořákův bratr založil hip hopovou formaci v Blansku. Jmenovala se Slepá Wada a Pořízek byl jedním z členů.

Pak figuroval ve vlastním projektu Modismos. „V počítačových programech jsem se pokoušel dělat vlastní primitivní skladby. Koupil jsem si taky elektronický syntetizátor. Hudební podklady jsem pak nabízel klukům, co měli na hudebních serverech slušnou poslechovost a dělali k tomu vlastní texty. Strašně mě to chytlo. Na střední to byly tuny instrumentálních skladeb. Jenže zpět se mi těch skladeb s texty vrátilo málo. A když tak hodně pozdě a písnička se mi pak už nelíbila," říká Pořízek.

Přezdívka Max je zkratka jeho biřmovacího jména Maxmilien Kolbe.Joe Poem alias Josef Dvořák. Sedmnáctiletý student z Blanska (na fotografiích s brýlemi) a jeho o sedm let starší kamarád Vít Pořízek s uměleckým pseudonymem Max se věnují hudbě.

Teď už však jeho hudební projekty dost limituje škola. „Dodělávám strojárnu na VUT v Brně a na hudbu nemám moc času. Ale mám rozjetých pár projektů a uvidíme, co se z toho vyklube. Každopádně hudba je hodně konzumní záležitost. Povede se vám jedna věc, a pokud vás to hodně nenakopne, tak za měsíc po vás neštěkne ani pes," dodává mladík, který v minulosti se svojí instrumentální skladbou uspěl na jedné z hip-hopových talentových soutěží.

Stejně jako Joe Poema i Maxe si mohou zájemci poslechnout na bandzone.cz pod heslem MAX Production.