Svítící neony a blikající automaty, křiklavé vývěsky lákající na atraktivní výhry. V počtu obyvatel na jeden výherní automat drží Brno smutné prvenství. V celé republice nemá konkurenci. Na jeden automat nebo videoloterjiní terminál připadá v krajském městě asi šedesát lidí, celorepublikový průměr je přitom asi sto padesát.

Problémy s hazardem však mají i menší města na jižní Moravě. Omezovat jej přitom můžou jen těžko. Většina heren dnes má spíš videoloterijní terminály než klasické hrací automaty. A ty povoluje přímo ministerstvo financí. Podle odborníků jsou videoterminály nebezpečnější, protože se na nich dá prohrát více peněz. Přístroje propojené v síti nabízí spoustu her, třeba ruletu, poker nebo koňské dostihy.

Sto metrů od škol

Podle zákona nesmí být výherní přístroje v sousedství škol, zdravotnických zařízení a jiných veřejných budov. Jenže zákon zapomněl na to, že pojem sousedství se dá vykládat různě. A tak brněnští radní museli zakročit sami. „Loni na konci roku jsme schválili vyhlášku, která stanoví vzdálenost heren od veřejných budov na stometrový okruh. Podnikům, které to porušují, neprodloužíme jednoletoulicenci,“ uvedla brněnská zastupitelka a předsedkyně Strany zelených na Brně­středu Jasna Flamiková.

Právě centrum Brna trpí počtem heren nejvíc a mnoho z jejich provozovatelů si až dosud s jejich polohou příliš těžkou hlavu nedělalo. Například v Křenové ulici tak jedna herna stojí přímo u základní školy. „Takové podniky tu jsou a každý soudný člověk si snad uvědomuje, že to rozhodně není vhodné. Děti kolem toho chodí do školy každý den. V brněnských ulicích je už heren a zastaváren příliš,“ podotkl ředitel školy Vladimír Tulka.

Více čtěte v pondělním vydání Blanenského deníku Rovnost.