Stržené, potrhané a nečitelné jízdní řády. Cestující a turisté, kteří se chtějí vydat autobusem do měst a obcí na Blanensku, často mají smůlu. Z nečitelných jízdních řádů se odjezd autobusů nedozvědí.

Tyto zkušenosti má například Božena Rajtšlégrová z Blanska. „Jezdívám autobusem hlavně ze zastávky Poříčí. Často se stává, že jsou zde poškozené jízdní řády. Lidé jsou nejistí, protože vůbec nevědí, jak jim to jede. Pokud tu jízdní řády jsou, starší už je bez brýlí většinou nepřečtou,“ sdělila.
Manažer osobní dopravy ČAD Blansko Richard Maňoušek o situaci ví. „Poničené řády měníme průběžně po částech. Všechny cedule jsou nové, když se mění jízdní řády. To, že jsou poškozené, nám většinou hlásí sami řidiči nebo si toho všimneme, když projíždíme autobusové trasy,“ sdělil.

Moc možností, jak situaci s poškozenými informačními tabulemi zlepšit, však ČAD nemá. „Tabule bývají poškozené často. Mohli bychom je proto měnit pořád dokola. Nemáme ale lidi, kteří by místa s jízdními řády objížděli a sledovali. A pokud bychom náhodou zahlédli někoho, jak ničí cedule, nic bychom s ním stejně nezmohli,“ dodal Maňoušek.

Podle něj bývají v Blansku nejvíce poničené přehledy s odjezdy autobusů na zastávkách u polikliniky, v ulici Seifertově nebo Dvorské. „Na autobusovém nádraží naštěstí problémy nemáme. Jízdní řády jsou schované ve vitrínách,“ doplnil.

Připomínky od cestujících nebo řidičů zaznamenali i ve společnosti Kordis, která má na starosti integrovaný dopravní systém v Jihomoravském kraji. „Lidé si na nečitelné jízdní řády občas stěžují. Dopravci pak mají za povinnost je co nejdříve vyměnit,“ uvedl Květoslav Havlík z Kordisu.
Jednou za půl roku podle Havlíka chodí kontroly a poničené řády přelepují. „Velké potíže nám způsobují vandalové, kteří řády trhají či něčím popisují. Těchto případů je hodně,“ doplnil.

I když jízdní řády jsou na místě a nepoškozené, starší lidé mívají potíže je přečíst. Písmo je totiž malé a někdy obtížně čitelné.

„Uvědomujeme si, že starší lidé mohou mít problémy a že jízdní řády ve větší podobě by byly vhodnější. Pokud bychom je ale chtěli zvětšit, znamenalo by to v celém kraji vyměnit plechové panely za větší, což by bylo náročné. Proto starším lidem radíme, aby si případně zavolali do informační kanceláře nebo na větších nádražích jim pracovníci mohou řád vytisknout ve větší podobě,“ radí Havlík.

Podle ředitele boskovické dopravní společnosti Bodos bus Zdeňka Bártla na Boskovicku problémy s potrhanými jízdními řády nemají. „Cestující si zatím nestěžovali. Navíc nyní po Boskovicku obnovujeme zastávky, takže vyměňujeme i případné poničené jízdní řády,“ sdělil Bártl.

Dagmar Kulaviaková, Martina Vašková