Na to, jak se změny ve zdravotnictví promítly do zájmu lidí na Blanensku o volně prodejné léky, jsme se zeptali blanenské lékárnice Jitky Navrkalové. V rozhovoru mimo jiné upozorňuje, že u některých léků na předpis je pro lidi výhodnější, když si je uhradí v plné výši.

Pozorujete zvýšený zájem lidí o volně prodejné léky?
Nějaký enormní nárůst volně prodejných léků jsem nezaznamenala, lidé nakupují podobně jako ve stejném období minulých let. Zájem lidí odpovídá současné mikrobiologické situaci, kdy se rozbíhají chřipky, ale tak to bylo vždycky. Jinak mají pacienti spíše zájem o to, kolik by platili za lék, kdyby si ho koupili rovnou.

Co to znamená?
U některých preparátů je výhodnější zaplatit je rovnou, protože jsou levnější než manipulační poplatek třicet korun. Pokud mají takový lék pacienti na předpisu, každý solidní lékárník určitě upozorní zákazníka, že pokud mu tam uvede značku plně hrazeného léku, platí nakonec méně. Týká se to poměrně velké skupiny léků vázaných na lékařský předpis.

Chodí teď lidé víc do lékárny?
Řekla bych, že to tak bylo vždycky. Ti pacienti, kteří jsou zvyklí, že jim lékárník dobře poradí, chodí dál do lékárny, to se nezměnilo. Úroveň našich pacientů je natolik dobrá, že opravdu přijdou a poradí se. To mohu říct aspoň za sebe.

O jaké volně prodejné léky je nyní největší zájem?
Poptávka se liší podle období. Momentálně je největší zájem o Paralen, antipyretika nebo vícesložkové preparáty na chřipku, jako třeba Panadol. Podstatně se zvýšil prodej preparátů zvyšujících imunitu. Pacienti opravdu vyspívají a začínají se o svůj imunitní systém starat.

Zima je mírná, brzy přijde jaro, to je největší zájem o co?

Za měsíc, v březnu nebo v dubnu, se určitě začnou prodávat ve velkém vitamíny, přijde tradičně únavový syndrom, v létě je zájem o betakaroteny, opalovací krémy a antioxidanty, a na podzim se zase vracíme k systému posilování imunity. Tak to jde dokola. Mezitím se objeví třeba vši u dětí.

Důvěřují lidé více přírodním preparátům, nebo u nich vedou běžné léky?

Posun od klasické chemie k alternativním přírodním preparátům je teď větší. Lidé se častěji zeptají, jestli by se třeba paracetamol nedal nahradit nějakým bylinným přípravkem. Stejně tak u léků na spaní je trend pomáhat si bylinami. Rozvíjí se i léčba homeopatickými preparáty, které byly dříve vyřazeny z léků, a teď se k nim vracíme. Velice oblíbená je také betaglukanová řada. Původní preparát byl extrakt z hub hlívy ústřičné a dnes je na špici v přípravcích k posílení imunitního systému. Určitě je větší zájem pacientů o substituční terapii, o alternativách k chemické léčbě.