Pomoct přírodě vyrazí například v Tišnově na Brněnsku. „Budeme uklízet ve městě i v okolí. Kdo přijde, dostane pytle, rukavice a předem definovanou oblast. Chodit se bude po domácnostech, skupinky se nebudou potkávat,“ nastínil místní Jan Horák ze spolku Hojnost, který akci organizuje. K úklidu Tišnova nepotřebují zájemci registraci předem.

Místa, kde se mohou přihlásit k úklidu, příznivci naleznou na webu spolku Ukliďme Česko. Na jižní Moravě jich je přes sto padesát. V Brně se bude uklízet třeba v Židenicích, v Bystrci v Líšni nebo v Řečkovicích.

Loni na jaře kvůli covidu organizátoři akci zrušili, letos kvůli pandemii koronaviru museli upravit její podobu. „Jedinou oficiální možností jak uklidit Česko v následujících týdnech zůstávají při dodržení vládních opatření individuální či rodinné akce ve vymezeném prostoru,“ sdělil hlavní pořadatel a Brňan Radek Janoušek.

Žolíkova záchrana přišla v pravou chvíli. Desáté narozeniny oslavil ve svém pelechu.
Pes se zatoulal do cizího sklepa v Žabovřeskách, ven Žolíka nalákali na šunku

Místní organizátoři proto pro dobrovolníky zřizují takzvané Pytlomaty, tedy místa, kam si přijdou vyzvednout pytle na odpad a mapku.

Lidé letos zvolí i další způsoby, jak přírodě pomoct od odpadků. „Běžci a běžkyně se do uklízení mohou zapojit v rámci takzvaného ploggingu. Jedná se o výběh, kde nejde o rychlost nebo délku trasy, ale o pomoc přírodě sesbíráním odpadků,“ vysvětlil pořadatel Janoušek.

A počítá se každý dobrovolník. „I jeden dokáže udělat ohromné množství práce. Jeden dobrovolník dokáže posbírat třeba patnáct kilo odpadu, za pár hodin. A to je opravdu hodně. I akce, kde je jen několik dobrovolníků, má smysl. Přestože doufám, že jich bude víc,“ doplnil tišnovský místní organizátor Horák.

Obchodní akademie v Kotlářské ulici
Kauza na Kotlářské: ředitel přislíbil nápravu, petenti chtějí jeho odvolání

Letošní akce je podle Miroslava Kubáska ze spolku Ukliďme Česko zvlášť důležitá, protože odpadu v přírodě je víc než obvykle. „Můžeme to pozorovat přímo v našem okolí, takový nepořádek jako nyní jsme za sedm roků, co se věnujeme uklízení Česka, nezaznamenali. Rouška sem, rouška tam,“ poznamenal Kubánek.

Akci oceňuje i studentka Barbora Šíblová z Brna. „Jde o naši přírodu a pandemií je bohužel jen víc a víc zahlcena odpadem. Obvykle jsem se vždy účastnila s dětským pionýrským oddílem a vždycky mě to bavilo, letos to ale nevyšlo,“ zalitovala.