Kolemjdoucí v blanenské ulici Rodkovského si jí snadno všimnou. Dvoupatrová přístavba školy T. G. Masaryka pochází ze sedmdesátých let. Neladí tak s hlavní budovou, celkový dojem nevylepšují ani barevné nápisy sprejerů na obvodní zdi. V přístavbě je školní jídelna. I ta působí, jako by se v ní zastavil čas.

„Zvenku přístavbu nijak nevnímám, tedy ani dobře, ani špatně. Pokud jde o jídelnu, potřebuje úpravy. Vypadá stále jak za socialismu, staré židle, na podlaze staré linoleum. I nádobí je jak za starých časů,“ popsala Jitka Pokorná z Blanska, jejíž děti chodí ve škole do druhé a čtvrté třídy.

Opravy by uvítali i pracovníci jídelny. „Ve školní jídelně pracuji jedenáct let. Každý rok posílám žádosti na radnici, aby vyměnili špatná okna. Ta nás v provozu hodně omezují. Uniká jimi velké množství tepla, máme s tím neustále problémy,“ popsala ředitelka jídelny Ludmila Slouková. Pracuje v soukromé firmě, která sídlí ve škole a stará se o školní stravování.

Sloukové prý za celou dobu nepřišla z radnice jiná odpověď než ta, že na opravy nejsou peníze. Ředitel školy Pavel Nezval tvrdí, že skutečný stav budovy může zhodnotit jen odborník, a proto zřizovateli, tedy městu Blansku, minulý čtvrtek předložil návrh na posouzení stavu přístavby. „Budova s jídelnou má nejlepší léta za sebou, ale jestli je v opravdu špatném stavu, musí někdo říct úplně nezávisle,“ uvedl Nezval.

Minulý týden vedení Blanska naznačilo, že problém s přístavbou hodlá v budoucnu řešit. „Opravy jsme zahrnuli do rozpočtového výhledu. Není to však ještě rozpočet samotný, takže dělat nějaké závěry je předčasné. S přístavbou se ale musí něco udělat,“ řekl místostarosta Blanska Jiří Crha. Podle něj jsou možnosti dvě. Buď přístavbu zbořit, nebo ji zachovat. „V prvním případě by škola přišla o jídelnu. Když přístavbu necháme stát, musí se bezpodmínečně opravit,“ dodal místostarosta.

Rodiče zmiňují i další důvody pro modernizaci. „Dcera má dietu, kvůli které do jídelny na obědy skoro nechodí, protože ta jídla prostě nemůže jíst. Chybí i výběr z více jídel, jak je to v jiných blanenských školách. Už několikrát jsem na to upozorňovala, ale prý na takové vaření zatím nemají dostatečné prostory,“ uvedla Jitka Pokorná.

Nezbývá jí, než doufat, že radní v rozpočtu města na opravy peníze najdou. Stejně jako našli na ty letošní. O prázdninách se škola například dočkala nové střechy za necelé dva miliony korun, přibyl tam nový nábytek. Škola má za sebou například i výměnu hlavního uzávěru vody, který byl v havarijním stavu.

Blanenští radní investovali i do dalších škol ve městě. Novou střechu za milion korun má základní škola v Erbenově ulici. „Na přelomu září a října ještě vyměníme okna a dveře ve školách Erbenova, Dvorská a v mateřské škole Údolní,“ upřesnil místostarosta Crha. Padne na to asi devět miliónů korun.

ANETA NEJEZOVÁ