Ježkův most v Blansku balancuje na hraně bytí. Chátrající, přesto unikátní dílo stojí v cestě protipovodňovým opatřením na řece Svitavě. S úpravou koryta by Povodí Moravy chtělo začít do čtyř měsíců. O nýtovaný most nestojí blanenští radní, ani Povodí Moravy. Marek Fajman z Národního památkového ústavu v Brně zvažuje, že by most navrhl do seznamu kulturních památek. „Podle mého jde o poměrně důležitou technickou památku,“ řekl Fajman.

Železniční most je ze svářkové oceli, která nejde svařovat, proto se musel nýtovat. Ocelový kolos vzešel pravděpodobně z dílen Adamovských strojíren před rokem 1911. Patřil firmě K. a R. Ježek.

Na Ježkův most se v odborné studii zaměřil bývalý pracovník technického muzeav Brně Jaroslav Jaroš. Podle něj most přečkal nejednu horkou chvilku. „Na konci druhé světové války ho fašističtí okupanti podminovali. Zámečník Karel Musil se pod palbou proplazil a dráty od nálože vytrhal,“ sdělil Jaroš. V současné době most chátrá a zdá se, že jeho dny jsou definitivně sečteny.

Otázka Ježkova mostu začala být totiž aktuální s protipovodňovými opatřeními na řece Svitavě. „Povodí Moravy plánuje úpravy koryta řeky Svitavy a v místě, kde Ježkův most stojí, chtějí koryto rozšířit. Most necháme zřejmě strhnout,“ vysvětlil místostarosta Blanska Jindřich Král s tím, že radní původně chtěli sto let staré dílo uložit na sportovním ostrově. Od této myšlenky nakonec blanenští radní ustoupili „Stálo by to celé příliš mnoho peněz,“ míní Král.

Podle něj se radní snažili najít majitele ocelového díla, ten se však nepřihlásil. Král tvrdí, že by se radní k dílu chovali jinak, pokud by bylo kulturní památkou. „Těchto příhradových mostů bylo na řece Svitavě asi devatenáct. Je fakt, že Ježkův most je jeden z posledních, ale nemá pro nás do budoucna takovou hodnotu, abychom jej nechali stát,“ uvedl Král.

O tom, že by most skončil v depozitáři, už radní neuvažují. „Povodí Moravy ve svých plánech počítá s odstraněním mostu. Jestli ho oni někam uloží, to netuším,“ dodal Král.

Povodí Moravy chce na řece Svitavě začít s protipovodňovými úpravami do čtyř měsíců. „Most přesuneme na břeh a rozebereme jej. Dohodneme se s městem, zda část zachováme jako ukázku a zbytek zníčeme,“ řekl za Povodí Vítězslav Nečas.

Podle znaleckého posudku je most v havarijním stavu. Marku Fajmanovi z památkového ústavu není osud mostu lhostejný. „Je unikátní. Pokud jej zlikvidují, zmizí z Blanska i kus historie, které tam moc nezůstalo,“ řekl a hodlá za Ježkův most bojovat. „Mohl bych dát rychle návrh jako fyzická osoba na prohlášení objektu kulturní památkou,“ zvažuje Fajman.