Už tuto sobotu budou po zimě poprvé otevřeny všechny přístupné jeskyně v Moravském krasu.

Novinkou pro návštěvníky je jeskyně Výpustek u Křtin, která v minulosti sloužila jako protiatomový kryt. Naopak kvůli opravám zůstane až do příštího května zavřená jeskyně Balcarka u Ostrova u Macochy. „Výpustek byl už vloni dva měsíce otevřen zkušebně a překvapilo nás, kolik lidí se do jeskyně i mimo sezónu podívalo. Bylo tam přes čtyři tisíce osm set lidí,“ přiblížil vedoucí Správy jeskyní v Moravském krasu Jiří Hebelka.

Nyní lidé Výpustek uvidí v novější podobě. „Je tam bezbariérový přístup, takže dovnitř se dostanou i vozíčkáři. Upravili jsme prostory uvnitř jeskyně. Zmizelo staré osvětlení, stěny se čistily od nánosů sazí a barev, odstraňovaly se elektrické konzoly. Jeskyně tedy bude vypadat jinak než na podzim. Je stále ve vývoji, plánujeme tam ještě nějaké expozice, ale musíme to vše dělat postupně podle toho, jak nám budou stačit peníze,“ doplnil Hebelka.

PRO ZVĚTŠENÍ INFOGRAFIKY KLIKNĚTE KURZOREM NA OBRÁZEK

To však není jediná novinka, kterou jeskyňáři pro letošní sezónu připravili. „V květnu plánujeme otevření nové budovy u Kateřinské jeskyně. Tu bylo nutné postavit poté, co na původní objekt spadl před dvanácti lety kámen ze skalní stěny a zničil jej. Tehdy se na místě postavila jen provizorní dřevěná budova, ale její životnost už také skončila,“ sdělil Hebelka. V nové budově turisté najdou malou prodejnu suvenýrů, veřejné záchody, lepšího zázemí se dočkají i průvodci. „Projekt jsme měli hotov už v roce 1999, ale čekali jsme na peníze,“ upřesnil Hebelka.

Novinkou pro letošní sezónu je také opravené parkoviště u Horního můstku propasti Macocha. „Je k němu také rozšířená příjezdová silnice, na které si bezpečně vyhnou i dva autobusy,“ přiblížil Josef Kozman ze Společnosti pro Moravský kras, která provozuje Chatu na Macoše a hotel Skalní mlýn. Podle něj ale stánky pro turisty jejich společnost otevře až na Velikonoce. „I když nám letos přeje počasí, očekáváme první zájem turistů až o těchto svátcích,“ řekl Kozman.

O tomto víkendu se po zimě poprvé budou moci lidé také svézt na lanovce spojující vchod do Punkevních jeskyní s Horním můstkem na Macoše. „V březnu bude lanovka jezdit jen o víkendech a do tří hodin odpoledne,“ přiblížila pracovnice dopravy.