Jeskyně Výpustek je otevřená celý rok. Od poloviny dubna to v ní ale začne žít řadou akcí. Čtrnáctého tam přiláká zpěváky, poté i obecenstvo, mezinárodní hudební festival Cave Beat 2012.

„Festival zahájí ve Výpustku Alikvotní sbor Spektrum z Prahy. Jeho členové navíc povedou už od dvou hodin odpoledne workshop alikvotního zpívání. V sedm večer pak začne koncert,“ přiblížil Dvořáček s tím, že část peněz z výtěžku pořadatelé věnují na podporu výchovně-
-vzdělávacích akcí pro školy v jeskyních a přírodě.

Dobrovolné otroctví

Od dvaadvacátého dubna prostor jeskyně ovládnou divadelníci. Vyzkouší tam metodu Site–specific. Podle ní umělci tvoří scénky a celé představení ve vybraném prostoru, z jehož historie a charakteru pak dílo vychází. „Diváci tak uvidí absolventské představení studentů pátého ročníku dramaturgie a režie z brněnské Janáčkovy akademie múzických umění. Nazvali je Domov dobrovolného otroctví. Jejich text vychází částečně i z historických událostí ve Výpustku. Připomene továrnu na letecké motory za druhé světové války, nucené nasazení, atomový kryt a podobně,“ pokračoval Dvořáček

Studenti se podle něj inspirovali také knížkou Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové. Poukazují na to, že můj dům nemusí znamenat jen můj hrad, ale také vězení. Tam se dětská hra může zvrhnout v mučení.

„Když publikum vstoupí do Jindřichova sálu, uslyší zpěv Mexičana, který v jazyce Mayů přiblíží konec světa. V Medvědím sále se pak posadí na židle a budou sledovat divadlo zpestřené projekcí,“ sdělil správce jeskyně.

Hradišťan k výročí

Studenti jej budou hrát od dvaadvacátého do osmadvacátého dubna. „Jen šestadvacátého vystoupí ve Výpustku Hradišťan v čele s Jiřím Pavlicou,“ upozornil Dvořáček. Koncert známé kapely připomene dvacáté výročí Oblastní charity Blansko.

Dvořáček doporučuje lidem, aby si na jednotlivé akce rezervovali lístky. Dále je potřeba přijít v teplém oblečení. V Jeskyni je totiž stálá teplota sedm stupňů Celsia.