Protože v zimě nenajdou potravu, uloží se k dlouhému spánku. Řeč je o netopýrech, kterých je v Moravském krasu požehnaně. Nejvíc netopýrů přezimuje každý rok ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. To je také důvod, proč do nich návštěvníci příštích pár měsíců mají vstup zakázán.

„Zavřeme sloupskou část trasy, aby měli netopýři klid a návštěvníci je nerušili ze spánku. Do letošního roku byly jeskyně uzavřené kompletně, letos poprvé chystáme prohlídky alespoň šošůvecké části,“ uvedla tamní vedoucí provozu Miluše Hasoňová.

Podle zoologa ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Miroslava Kovaříka je zavření jeskyně nezbytné. „Každoročně ve sloupské části jeskyní přezimuje více jak patnáct set netopýrů. Nejvíce zastoupení jsou netopýr velký a vrápenec malý. Tito živočichové přes zimu nenajdou hmyz. A právě kvůli nedostatku potravy zhruba od poloviny listopadu do konce dubna přezimují,“ vysvětlil zoolog Kovařík. Podle něj je stejné množství netopýrů i v jeskyni Býčí skála. Ta je však veřejnosti nepřístupná po celý rok.

Letos poprvé přes zimu se však lidé mohou podívat do šošůvecké části jeskyní. Nově mohou nahlédnout do prostor, které turisté neviděli už jedenáct let. „Jedná se například o krásné prostory nazývané Kaple, dále je zavedeme do Sklepa či k Průsvitným krápníkům,“ popsala Hasoňová s tím, že součástí prohlídky je i Brouškova pohádková síň se stalagmitem Svícen nebo Černá propast.

Průvodci v kostýmu

Nově zpřístupněné prostory uvidí zájemci v takzvaném historickém okruhu, kudy je povedou průvodci v dobových kostýmech. „Kromě této možnosti samozřejmě provádíme i klasicky. Další možností je vybrat si prohlídku jen za svitu baterek,“ zve Hasoňová. Trasa je dlouhá necelý kilometr a zájemci si musí návštěvu předem rezervovat.

Kromě této jeskyně přes zimu již tradičně zůstávají otevřené Punkevní jeskyně a Výpustek. „Fungujeme celoročně, to znamená i přes zimu. Lidé nás tu však nenajdou v pondělky a o svátcích,“ upozornil loďař v Punkevních jeskyních Miroslav Blažek.

Ve Výpustku to bude podobné. Druhého a třetího prosince budou prohlídky zpestřené akcí nazvané Ďábelský večer. „V pátek od tří hodin a v sobotu od rána začínají speciální prohlídky s čerty a Mikulášem. Děti i rodiče mají jednotné vstupné šedesát korun,“ uvedl vedoucí provozu ve Výpustku Robert Dvořáček. Všechny sobotní prohlídky jsou už zaplněné, poslední vstupenky doprodávají na pátek. „Ve skupině půjde osmdesát lidí, celkově počítáme s více jak sedmi sty návštěvníky,“ řekl Dvořáček.

Zbytek jeskyní v Moravském krasu je od prosince do konce února zavřených, většinou právě kvůli netopýrům. Jeskyně jsou ideálním zimovištěm těchto živočichů pro stálou teplotu. „Zimní spánek je vázaný na teplotu, netopýři u nás potřebují optimálně osm stupňů Celsia. Teplotu svého těla pak přizpůsobí té okolní,“ dodal Kovařík.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ