Necelých tři sta tisíc. Tolik návštěvníků zatím v tomto roce zavítalo do pěti zpřístupněných jeskyní Moravského krasu. Kdo však bude chtít toto číslo zvýšit a ještě letos si prohlédnout některé z jeskyní Moravského krasu, musí si pospíšit. Jeskyni Balcarku, Kateřinskou jeskyni a část Sloupsko-šošůvských jeskyní totiž čeká od prvního prosince zimní přestávka. Kvůli zimování netopýrů.

S návštěvností je letos Správa jeskyní Moravského krasu spokojená. „Přišlo sice o sedm procent návštěvníků méně než loni. Toto snížení ale není nijak katastrofální. Tradičně byl největší zájem o Punkevní jeskyně. Velmi oblíbené byly ale také různé oživené prohlídky," řekl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

Punkevní jeskyně podle něj vedou i mezi cizinci. Těch letos zatím do jeskyní Moravského krasu zavítalo přes pětaosmdesát tisíc a více než sedmdesát tisíc z toho jich přilákaly právě Punkevní jeskyně.

Od prvního prosince ale zůstanou některé jeskyně pro turisty úplně uzavřené. „Zavřená bude jeskyně Balcarka, Kateřinská jeskyně a sloupská část jeskyní Sloupsko-šošůvských," uvedl Hebelka s tím, že uzavření potrvá tři měsíce.

Jeskyně Výpustek a šošůvecká část Sloupsko-šošůvských jeskyní zůstanou otevřené i přes zimu. Otevřené zůstanou zatím i Punkevní jeskyně. „U jejich vchodu plánujeme postavit novou vstupní halu s jejíž stavbou chceme začít co nejdříve. Přesný termín zahájení stavby ale ještě nevíme. Jakmile však se stavbou začneme, budeme muset Punkevní jeskyně pro návštěvníky uzavřít. Minimálně do konce tohoto roku ale budou Punkevní jeskyně ještě turistům přístupné," řekl Hebelka.

Stavbou chce Správa jeskyní Moravského krasu nahradit budovu stávající. „Ta pochází z roku 1947 a už neodpovídá dnešním nárokům turistů ani pracovníků jeskyní. A to jak z hygienického hlediska, tak z bezpečnostního," řekl vedoucí Punkevních jeskyní Hynek Pavelka.

Pokud stavbu Správa jeskyní Moravského krasu zahájí už tuto zimu, místo Punkevních jeskyní bude pro turisty otevřená jeskyně Kateřinská. Na tomto kroku se Správa jeskyní domluvila se Správou chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Důvodem k uzavření části jeskyní na zimu jsou netopýři. „Ti totiž jeskyně využívají ke svému zimnímu spánku. Jeskyně se proto zavírají, aby turisté netopýry při zimování nerušili," vysvětlil Antonín Tůma ze Správy CHKO Moravský kras s tím, že netopýři jsou v naší republice zákonem chránění.

Otevření Kateřinské jeskyně v době jejich zimního spánku by je podle něj ale ohrozit nemělo. „Je to mimořádná situace a Kateřinská jeskyně je velká a netopýři zimují u jejího stropu, který nebude osvětlený. Navíc by byl vstup do jeskyně omezený na dva nebo tři denně," vysvětlil Tůma.

Situaci chtějí přitom využít pro výzkum netopýrů. „Chceme zjistit jak na návštěvníky budou netopýři reagovat. Pokud by jim jakkoliv vadili, můžeme se se Správou jeskyní domluvit na změně návštěvnického režimu nebo jeho zastavení," řekl Tůma.

Jeskyně si podle něj netopýři k zimování vybírají kvůli jejich stálé teplotě. „I v zimě, když venku mrzne, je v jeskyních kolem deseti stupňů Celsia. V jeskyních Moravského krasu tak ročně zimuje několik tisíc netopýrů," přiblížil Tůma.