Objev, který nestává každý den. Odborníci o něm dokonce mluví jako o nejvýznamnějším nálezu za posledních dvacet let. Dvojici amatérských jeskyňářů se totiž v sobotu podařilo objevit v Moravském krasu jeden kilometr nových podzemních chodeb.

„Zatím odhadujeme, že chodba by mohla být dlouhá asi jeden kilometr. To ale ještě není závěrečné číslo. Na konec jsme totiž nedošli. V průzkumech budeme nadále pokračovat,“ nechal se slyšet jeden z dvojice objevitelů Tomáš Mokrý z organizace 6–25 Pustý žleb.

Jeskynní komplex, který potápěči zkoumali, se nachází mezi Amatérskou jeskyní a Sloupsko–šošůvskými jeskyněmi. Na tomto místě už před několika lety objevili potápěči přítokový sifon v takzvané Sloupské větvi.

„Při průzkumech jsme narazili na sifon, kterým se nám ale nepodařilo protáhnout. Vzali jsme si proto nářadí a pokoušeli se dostat na druhou stranu, což se podařilo,“ doplnil Mokrý.

Běžný návštěvník ale novou chodbu nespatří. Podle předsedy České speleologické společnosti Zdeňka Motyčku tento nález pomůže zejména odborníkům.

„Tato chodba je prvkem, takovým článkem do skládačky o odvoňovací situaci v jeskyních, který nám ještě chyběl,“ dodal Motyčka.

Nejedná se ovšem o spojnici mezi Amatérskými jeskyněmi a Sloupsko-šošůvskými jeskyně. „Ta byla objevena už v roce 2005, ovšem vývojově chodbu s jeskyněmi souvisí,“ doplnil.

V nejbližší době plánují potápěči dělat další průzkumy. „Chceme celý prostor jeskyní řádně zmapovat, nafotit a zdokumentovat,“ podotkl Motyčka.

Chystané průzkumy se ovšem mohou mít negativní vliv na prostředí chráněné krajinné oblasti.

„Každý podobný průzkum představuje zásah do systému jeskyní. Nemůžeme ovšem průzkumy zakázat. Díky nim a jejich výsledkům totiž můžeme například zpřesňovat mapy a vůbec informace o systémech jeskyní. Aby byl průzkum povolen, musí speleologové vždy dodržet pravidla a opatření, která pravidelně kontrolujeme,“ sdělil vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

Jako o prestižní záležitosti hovoří o výsledcích výzkumu starosta Rudice, která leží ve střední části Moravského krasu. „I když nové chodby nebudou přístupné veřejnosti, objevy mohou přilákat turisty do Morvaského krasu i okolních obcí,“ řekl Roman Šebela.

V Moravském krasu je přes tisíc jeskyní. Soustava Amatérské jeskyně je se svými třiatřiceti kilometry nejdelším jeskynním systémem v České republice. Leží v Pustém žlebu v centru krasu.

Martina Vašková