„Na dvoutýdenní expedici je to super výsledek. Pokračovali jsme v bádání na místech, která jsme si vytipovali při minulé expedici. Čína je pro speleology velmi zajímavá destinace. Rozloha známých vápenců s jeskynními systémy je tam odhadovaná na milion kilometrů čtverečních. To je pro představu přibližně našich deset tisíc Moravských krasů. Známých je tam zhruba pět tisíc jeskyní a obrovské prostory jsou stále nezmapované,“ řekl Deníku člen zmíněné expedice Zdeněk Motyčka z Rudice.

Dodal, že lokalitu v čínské provincii Shaanxi si čeští speleologové vybrali před několika lety a rádi se do ní vrací už kvůli velkému množství neprobádaných a velmi rozměrných prostor. Cestu za novými objevy jim často přehrazují jezera, vodopády i neprostupné sifony. Sestupy na lanech do hlubokých vertikálních chodeb jsou navíc nesmírně náročné na fyzickou kondici, zručnost a také na kvalitní materiální vybavení. S tím vším však speleologové před odletem počítají.

„Čína je pro speleology doslova ráj. Je to jedna z posledních zemí na světě, kde se nachází tak velké a neprobádané jeskynní systémy. U nás tomu tak bylo možná před sto lety. Podobně atraktivní je v Asii také Laos nebo Vietnam,“ poznamenal odborník.

Jeskyně Heiwodong

Expedice pořádá Česká speleologická společnost ve spolupráci s Geologickým ústavem Akademie věd České republiky. Hlavní prioritou té letošní byl průzkum jeskyně Heiwodong. Úkolem jeskyňářů bylo přestrojit některé již známé úseky a zmapovat nové části. Podle dalšího člena expedice Jana Sirotka se výprava v prvních dnech soustředila na průzkum nejnadějnějších lokalit. Právě v jeskyni Heiwodongu se speleologům podařilo sestoupit padesát metrů hlubokou studnou a po překonání krátkého meandru se dostali do rozsáhlého Eiffelova dómu.

„Z něj pokračuje mohutný horizont. Během prvních dvou akcí se podařilo objevit a zmapovat přibližně šest set metrů nových chodeb. Pořídili jsme základní fotodokumentaci a vytipovali místo na bivak,“ popsal úvod výzkumu Sirotek.

Současně další část expedice zkoumala jeskyni Diaodong. „Tam platilo, co metr chodby, to metr lana,“ dodal Sirotek s tím, že kvůli zhoršenému počasí museli mapování jeskyně Heiwodong omezit a navštívit jiné lokality.

Jeskyňáři našli v Číně nové chodby. Na lanech visela v podzemí i parta z Rudice | Video: se souhlasem Víta Musila

Do Heiwodongu se přesto jeskyňáři později ještě vrátili a bivakovali v ní. „Bivak jsme rozbili na vysuté terase v dómu Tří řek a během jednoho dne jsme postoupili směrem po proudu o dalších několik set metrů až do dómu Moria. Ten je však zaplněný hrůzostrašným závalem obrovských skalních bloků. Další postup byl možný jen s nejvyšší opatrností, kdy se nám podařilo proslaňovat asi padesát metrů hluboko zpět na aktivní tok,“ vrátil se k adrenalinovému bádání v podzemí Sirotek.

Objevy v krasu

Poslední den expedice pak jeskyňáři objevili a zahájili průzkum nové jeskyně Fenzidong s mohutným průvanem. Velmi zajímavé počiny však mají jeskyňáři z nedávné doby také přímo v Moravském krasu na Blanensku. Loni tam Holštejnská výzkumná skupina objevila nové podzemní prostory v Lipoveckém žlebu. Podařilo se jim propojit takzvanou Lipoveckou ventarolu a Novou Rasovnu s jeskynním systémem Amatérské jeskyně. Ten se díky tomu prodloužil o další stovky metrů prozkoumaných chodeb. V podzemí objevili rozsáhlý dóm s unikátní krápníkovou výzdobou, který pojmenovali Jiná dimenze. Výzkum stále pokračuje.

„Objevená místa postupně zanášíme do map. Snažíme se přístup k nim zabezpečit tak, aby byl pro nás snadnější a zároveň jsme ochránili krápníkovou výzdobu. Ta je naprosto jedinečná,“ řekl před časem předseda skupiny speleologů Heřman Fitz.

Dvojice jeskyních potápěčů Jan Sirotek a Petr Chmel se pak podzim blýskla unikátním výkonem. V jeden den jako první zdolali unikátní podzemní traverz. Jednalo se o extrémně náročnou sedmikilometrovou trasu od ponoru do Sloupského potoka ve Slousko-šošůvských jeskyních, přes jeho soutok s Bílou vodou v Amatérské jeskyni, propast Macochu a Punkevní jeskyně až do vývěru říčky Punkvy v Pustém žlebu. Ta jim zabrala asi jedenáct hodin.