Marie Dvořáková z Blanska si zvykla na to, že když jde se svými dospělými dětmi nakupovat, u pokladny se platí výhradně platební kartou. „Já jsem ještě ze staré školy, ale moje děti si odvykly nosit v peněžence hotovost již před několika lety. Je to pro ně pohodlnější a navíc i bezpečnější, když nemusejí v peněžence stále mít více peněz. Kartou platí i na městském úřadě, když je třeba nutné uhradit poplatek za komunální odpad," popsala Dvořáková.

K Blansku se postupně přidávají další města, která platby kartou na svých úřadech zavádějí. Jako například v Adamově. „V průběhu června již bude možné na pokladně platit kartou. Dnes je to už běžná věc a chceme tím obyvatelům vyjít vstříc," sdělil starosta Adamova Roman Pilát.

Stejně to vidí i na městském úřadě v Letovicích, kde bude možné platit kartou od července. „Ještě to budou schvalovat radní. Terminály jsou v plánu dva. Jeden bude na pokladně a druhý, přenosný bude mít městská policie. Aby mohla účinněji vymáhat pokuty od lidí, kteří spáchají přestupek a nemají u sebe hotovost," vysvětlila vedoucí letovického finančního odboru Lucie Bousková.

Kdo však chce zaplatit kolek či soudní poplatek, musí mít u sebe peníze anebo zaplatit složenku. Na finančních úřadech nebo soudech platit kartou nelze. To se má od ledna příštího roku změnit.

Novinku přinese připravovaný zákon o daňových změnách. „Využití možnosti hradit daň platební kartou se předpokládá zejména u soudních a správních poplatků, u dovozního cla, popřípadě u pokut v blokovém řízení," uvedl mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrík.

Nový terminál se pak možná objeví například na Okresním soudu v Blansku. „Zatím jej nemáme. Pokud nás ministerstvo tímto zařízením vybaví, tak to samozřejmě uvítáme," sdělila mluvčí soudu Tereza Richterová.

Blansko se zhruba před dvanácti lety stalo na Blanensku průkopníkem v možnosti placení na úřadě platební kartou. Podle tajemníka radnice Josefa Kupčíka to byl tehdy nový trend, který obyvatelé města začali vyžadovat. „V současnosti je to samozřejmost. Myslím, že dnes se již lidé hodně diví, když někde platit kartou nelze. Byli jsme jedním z prvních měst široko daleko, které platební terminál zavedlo," popsal Kupčík.

Platbu kartou lze v Blansku prakticky všechno. „Například poplatky za psy či za přepis vozidel. Počet plateb kartou každoročně narůstá," upřesnil Kupčík.

Placení kartou na městském úřadě je samozřejmostí také v Boskovicích. Ale rovněž v některých menších obcích, jako například v Šebetově. „Tuto službu jsme zavedli zhruba před čtyřmi lety. Lidé se po možnosti platit kartou sami ptali. Většinou jim totiž výplaty chodí na účet a v naší obci není bankomat. I proto je pro obyvatele pohodlnější platit na radnici kartou," řekl starosta Šebetova Zdeněk Čížek.

Před zavedením terminálu si Šebetovští zjistili, že se dá napojit na účetní software. „Komunikuje se všemi informačními systémy našeho účetnictví a pro obec to pak nepředstavuje žádnou práci navíc," pochvaluje si šebetovský starosta.