Při včerejším slavnostním předávání v boskovické Sokolovně získalo zlatou a stříbrnou plaketu Jánského dohromady sto patnáct dárců krve, kteří svou nejcennější tekutinu darují v boskovické nemocnici. „Jánského plakety předáváme každý rok. Zlatou plaketu obdrží ten, kdo daruje krev více než čtyřicetkrát, a stříbrné jsou připraveny pro dárce s dvaceti odběry. Ještě vyšší ocenění jsou pak zlaté kříže prvního, druhého a třetího stupně. Ty už se ale předávají v Praze,“ uvedl místopředseda výkonné rady oblastního spolku Českého červeného kříže Jaroslav Jura.

Jedním z oceněných byl i devětadvacetiletý Tomáš Pazdírek z Velkých Opatovic. Darovat krev byl už třiačtyřicetkrát. „Začal jsem s tím na vojně v roce 1998. Od té doby daruji krev několikrát ročně. Člověk nikdy neví, co se stane a kdy bude krev potřebovat. Myslím, že by to měla být povinnost všech,“ doplnil Pazdírek.

Podle primářky hematologického oddělení Nemocnice Boskovice Ivany Meluzínové může darovat krev každý. Tedy každý zdravý člověk. „Podmínka k dárcovství krve je věk od osmnácti do šedesáti pěti let a dobrý zdravotní stav. Dárce by také měl mít více než padesát kilogramů,“ uvedla primářka.

Meluzínová doplnila, že nejvíce dárců chodí do boskovické nemocnice právě před Vánoci. „Jsme rádi za každého z nich. Nejvíce dárců chodí v prosinci a třeba v lednu už nám chybí krev. Letos v říjnu jsme museli dát inzeráty do novin, že sháníme dárce, byl jich opravdu nedostatek,“ uzavřela Meluzínová.