S opravami několik desítek let staré zdi chtějí Jedovničtí začít ještě letos. „V posledních zhruba pěti letech jsme se snažili zeď průběžně spravovat. Vždy to ale byly pouze drobné úpravy. Její stav v současnosti vyžaduje větší zásah," řekl starosta Jedovnic Jaroslav Šíbl.

Stabilitu zdi, která stojí kousek od hasičské zbrojnice na Jiráskově ulici, narušil především vítr a rovněž často projíždějící kamiony. Dalším problémem je chybějící chodník. Lidé musí chodit po okraji silnice a jsou tak ohroženi projíždějícími auty. „V plánu máme celou zeď zbourat a posunout ji tak, aby vzniklo místo na chodník," řekl Šíbl. S přestavbou chtějí začít co nejdřív. Už mají za sebou jednání s majiteli pozemků, na něž se má zeď posunout.

Na přestavbu opěrné zdi přispěje i kraj. „Projekt jsme podpořili třemi miliony korun," řekl hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek. Z celkové předpokládané částky by měla dotace pokrýt necelou polovinu. „Zkusíme požádat ještě o další dotace u jiných institucí, případně se pokusíme oslovit jiné investory," řekl starosta Jedovnic. Celkovou částku, na kterou přestavba zdi přijde, však odmítl sdělit.

Jedovničtí jsou za plánované úpravy rádi. „Když jsem byla na mateřské dovolené, záměrně jsem se tomuto místu vyhýbala. Není tam žádný chodník a jet tam s kočárkem mi připadalo nebezpečné, měla jsem z projíždějících aut strach. Je dobře, že se tam konečně chodník postaví a lidé tam budou moci bez starostí projít," řekla Michaela Doleželová z Jedovnic.

MARKÉTA PULDOVÁ