Na pátek zorganizovali sběr opotřebovaných jízdních kol, která poputují do Gambie. Do přímořského státu v západní Africe, nejmenšího na africkém kontinentu.

Sběr kol se koná před jedovnickým kulturním domem od čtyř odpoledne do sedmi hodin večer. „Myšlenka projektu Kola pro Afriku se nám líbí, proto jsme se rozhodli do něj zapojit. Po Jedovnicích jsme roznesli letáčky s informacemi. Myslím, že po půdách nebo v kůlnách mají lidé dost kol, která po drobných opravách ještě mohou bez problémů jezdit," řekla Blanka Pelikánová z jedovnické pionýrské skupiny.

Podle Pelikánové už lidé tamním pionýrům dovezli tři kola. „Nedokážu odhadnout, kolik kol nám v pátek přinesou. Kola se pak povezou na sběrné místo do Brna," dodala Pelikánová.

Na kole do školy

Jedno dětské kolo pro africké školáky věnuje do sbírky také Josef Matuška z Jedovnic. Před časem ho dostal od kamaráda pro svého syna. „Nepodařilo se mi na něj ale sehnat pláště, které už jsou staré. Kolo tak leželo na půdě," dodal Matuška.

Dostupnost školy v malé zemi Gambii je mnohdy velmi složitá. Většina dětí do školy chodí pěšky. „Díky charitativním projektům v posledních letech přibývá dětí, které se do školních lavic dostanou díky kolu. Dříve kvůli velké vzdálenosti do školy prostě nemohly," uvedl Roman Posolda, ředitel obecně prospěšné společnosti Kola pro Afriku. Ta vznikla začátkem letošního roku.

Společnost hledá dárce opotřebovaných jízdních kol, zejména horských, náhradních dílů a cyklistického nářadí. A také prostory pro sběrná místa. Těch je zatím po celé republice šedesát. „V centrálním skladu v Ostravě máme v těchto dnech téměř čtyři tisíce kol. Další dva tisíce jsou v ostatních sběrných místech. Nyní sháníme peníze na dopravu kol do Afriky. První kontejner s koly bychom chtěli vypravit koncem ledna," dodal Posolda.