Podle starosty Jedovnic Jaroslava Šíbla zmizely stroje ze dna prázdné nádrže už v polovině února. „Rybník jsme sice odbahňovali, ale většina bláta na dně zůstala. Pracovalo se jen v okolí hráze a u stavby nové bašty,“ přiblížil Šíbl. Na hrázi tak nechybí nové vypouštěcí zařízení. To původní totiž pocházelo z osmnáctého století. Byl to v podstatě kus kmene, který byl vydlabaný sekyrkami. Část tohoto starého díla s letopočtem Jedovničtí uložili zpět, aby je při dalším odbahňování našli jejich předkové.

U rybníka vyrostl i nový srub. Lidé se také mohou těšit na příjemnější přístup do vody. „Zapískovali jsme pláže. Písek sice na dně rybníka v minulosti byl, pak se ale rozplavil,“ pokračoval Šíbl.

U rybníka ale lidé nenajdou jen koupání. V okolí rybníka mohou obdivovat i téměř sedmihektarové mokřady.

Turisté se na vylepšený rybník Olšovec mohou těšit i díky čtyřiadvaceti milionům korun ze státního fondu životního prostředí. „Počítali jsme s dokrytím šesti milionů z našich peněz. Nakonec jsme museli dát ještě dva miliony navíc,“ sdělil jedovnický starosta.

Marie Dietlová z autokempu Olšovec očekává letos v létě více turistů. „Minulý rok jsme ale v tržbě měli asi pětiprocentní ztrátu, což je zanedbatelné,“ popsala situaci z dob, kdy se rybník proměnil v louži. Turisté i tak Jedovnice vyhledávali. „Některé to mrzelo, ale doporučili jsme jim výlety v okolí, třeba nový aquapark v Blansku,“ uvedla Dietlová. Na vodní hladině se minulé léto akorát neproháněli lidé na šlapadlech nebo lodích.

Milovníci sportovního rybolovu si užívali bez přestání celý rok. „Někteří rybáři, když přijeli a rybník viděli, tak se zhrozili. Ale jinak nízká hladina vody na rybaření žádný vliv neměla,“ řekl jednatel společnosti rybochovu Olšovec Leoš Blažek.

„Po Velikonocích chystáme přelov Budkovanu, odkud ryby uložíme do Olšovce. Vše se odvíjí od toho, kolik bude vody,“ podotkl Blažek.