Za nápad sestrojit chytrého robota vděčí mladí konstruktéři svému učiteli. „Na programování nám půjčil svou kamerku a řekl, ať zkusíme něco vymyslet. Tak začal vznikat Akio,“ říká Kratochvíl.

Navštěvuje druhý ročník průmyslovky. Se stavbou robota mu pomáhal bratranec, který chodí do prvního ročníku stejné školy. Práci měli rozdělenou tak, že Kratochvíl robota sestrojil a Kalvoda programoval. Výroba jim zabrala 250 hodin. „Soutěžili jsme v disciplíně Freestyle. Soutěž funguje tak, že každý soutěžící má svůj stůl a podává výklad návštěvníkům, kteří chodí kolem a hlasují. Tady není odborná porota, roboty hodnotí lidé,“ říká student.

Konkurenci měl Akio ve své disciplíně velkou. Na Robotiádu přijelo přes 600 školáků a studentů ve věku od šesti do devatenácti let z českých, slovenských a polských škol. Předvedli 300 robotů. „Cílem soutěže je podpořit technické vzdělávání a motivovat mladé nadšence, aby byli aktivní ve výrobě robotů. Nejzajímavější se mi zdál právě robot z Jedovnic, protože má nespočet funkcí,“ uvedl jeden z organizátorů akce Ivo Hopp.

A co všechno robot umí? „Rozpozná základní barvy, umí hrát kámen, nůžky, papír, počítat, reaguje na zvuk a dotek. Když mu poklepu na rameno, otočí se. Umí hýbat hlavou, očima a obočím, otevírá pusu a mluví,“ popisuje mladý nadšenec. Akio má zatím jen hlavu, ruce a trup, ale možná dostane i nohy.

V nejbližší době se mladí konstruktéři plánují zúčastnit dalších soutěží. „Chystáme se 17. března do Polska na Robotic Tournament, doufáme, že se nám podaří uspět,“ dodává Kratochvíl.

TEREZA HANUSOVÁ

Ladislav Dostál ve hře Ještě jednou, profesore jako kníže Bolkonskij.
Hrál s Kukurou. Někdo létá balónem, já sbírám zážitky takto, říká učitel-herec