15. listopadu téhož roku byl v hostinci Josefa Nezvala založen čtenářsko-zpěvácký spolek Vlastimil, do kterého se přihlásilo padesát lidí. „Zakladatelem byl František Ševčík," říká současný člen amatérského divadelního souboru Vlastimil Leoš Blažek. Hlavní náplní a činností byla četba knih, sborový zpěv, pořádání společenských večerů, tanečních zábav, přednášek a výletů do přírody. První divadelní představení sehráli v prosinci roku 1868.

Letos soubor slaví sto padesát let od založení. Za tu dobu zažil obtíže první světové války, kdy musel skončit. Za druhé světové války byl obnoven, avšak již v roce 1950 zanikl.

Až o čtyřiadvacet let později se ředitel jedovnické základní školy František Štych zasloužil o obnovení činnosti Vlastimilu jako divadelního spolku Osvětové besedy.

Nyní je jeho předsedkyní Vlasta Daňková. V roce 2004 se stal spolek občanským sdružením. „V současné době máme třicet aktivních členů," přibližuje Blažek. „Oslavy výročí nás čekají ve dnech pátého a šestého října," doplňuje. Diváci se mohou těšit například na reprízu představení Třikrát s Vlastimilem, výstavu s dokumentací činnosti souboru a podobně.

Posledních deset let hrají ochotníci představení převážně autorská. „Dále jsou to představení pro děti, v předjarním čase připravujeme vítání jara formou divadelního bálu a další doprovodné akce," říká dále Blažek.

Scénáře k autorským hrám píše Marie Janíčková. „Má za sebou desítku scénářů, které jsme na jedovnické scéně odehráli," chválí Blažek.

Premiéra nových her se odehrává většinou kolem Silvestra. „Je to pro nás již několikaletou tradicí. Lidé jsou v té době už přesyceni televizní zábavou a chtějí někam vyrazit," přibližuje.

Divadelní hry souboru jsou u diváků oblíbené. „Na představeních míváme vyprodáno. Například to poslední vidělo mezi třemi až čtyřmi tisíci diváků," pochvaluje si člen souboru.

KRISTÝNA ŽIVNÁ