Soutěžící usedají do lodí s dračí hlavou na přídi a ocasem na zádi. Kromě kormidelníka je nezbytnou součástí posádky bubeník, který udává tempo. Loď pohání dvacet nebo deset pádlujících. „Na Blanensku je to vůbec poprvé, co se soutěží také v menších lodích. Tuto kategorii jsme zavedli proto, že některé týmy mohou mít problém dát dohromady dvacet lidí," vysvětluje jednatel pořádající společnosti Michal Konvalina.

Pro celé rodiny

Z kategorií při Olšovec Open si vybere každý. Závodí úplní amatéři i zkušené posádky, jsou vypsané speciální kategorie jen pro ženy, na výběr je z tratí o délce dvě stě nebo jeden tisíc metrů. „My jsme obsadili v podstatě všechny kategorie," říká kapitán posádky Serepes Marek Bláha.

Blanenští jsou postrachem ostatních soutěžících. „Vyhráli jsme závod na dvě stě metrů, na kilometru jsme skončili druzí. Navíc jsme v semifinále porazili výborné Brněnské draky, takže jsme hodně spokojení. Čekají nás ještě další disciplíny," říká Bláha.

Za buben při závodech usedla jeho devítiletá dcera. Podle blanenského kapitána jsou totiž dračí lodě zábavou pro celé rodiny. „Jako parta nadšenců jsme začali z hecu asi před pěti lety. Dnes pravidelně jednou týdně trénujeme v Brně na řece Svratce. Máme i ženskou a dětskou posádku. Dračí lodě jsou úžasný sport, nejtýmovější na světě, protože závod sdílí dvacet lidí. Nyní hledáme nové členy, takže kdo má zájem, může se přihlásit," láká kapitán týmu, který je v současné době celkově ze čtyřiašedesáti posádek na Moravě na čtvrté pozici.

Na Svratce pravidelně trénují i Kabrňáci z Brna. „Bez tréninku nejsou výsledky. Ale děláme to samozřejmě hlavně pro radost, už asi osm let. Tady na Olšovci se nám daří, skončili jsme třetí ve dvoustovce. Jsme za to rádi, protože na stupních vítězů jsme už dlouho nebyli," je spokojený kapitán Kabrňáků Milan Řezníček.

Kouzlo dračích lodí je v tom, že závody si mohou zkusit i úplní amatéři. Jako třeba týmy z blanenské nemocnice, kterým bubnovala do rytmu sama ředitelka Vladimíra Danihelková. „My nikde netrénujeme, bereme to hlavně jako zábavu. Pravidelně jezdíme závody na Křetínce. Tady jsme nakonec dali dohromady dvě posádky pro menší lodě. Tvoří je zaměstnanci nemocnice z kanceláří, sestřičky, lékaři i jejich děti. Je zde výborná atmosféra," říká Kateřina Ostrá z nemocnice.

Břeh Olšovce byl v obležení lidí, kteří si v příjemném počasí užívali kouzlo celodenních závodů. „Jsme místní, když se něco v Jedovnicích děje, rádi se chodíme podívat. Je to příjemně strávené odpoledne, dračí lodě by zde klidně mohly bývat každý rok," hodnotí Víťa Doležel, který pádlování do rytmu dunícího bubnu sleduje s manželkou.

Ze závodů na Olšovci by skutečně měla vzniknout tradice. „Letos jsme je tady pořádali po šesti letech. Už tradiční jsou závody na Křetínce, ale maximální kapacita je tam šedesát soutěžních lodí. Takže bychom chtěli, aby lidé v tomto regionu měli možnost závodit i jinde, pro což je Olšovec s perfektním zázemím ideální," uzavírá za pořadatele Michal Konvalina.