O titul Alej roku 2013 je letos ve hře jednašedesát stromořadí z celé republiky. Hlasy jim mohou lidé dávat na webových stránkách soutěže, kterou pořádá sdružení Arnika, až do jedenáctého listopadu. Mezi nominovanými je také Jedovnická alej. Ta roste na území chráněné krajinné oblasti Moravský kras mezi obcemi Lažánky, Rudice a Jedovnice. „Titul by měla získat alej, která je podle hlasujících nejen nejkrásnější, ale má i nejsilnější příběh doplněný o nejhezčí fotky," řekla vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová ze sdružení Arnika.

V anketě zatím hlasovalo více než pět a půl tisíce lidí. Jedovnická alej získala přes tisíc hlasů a je v těsném závěsu za vedoucí Priessnitzovou lázeňskou kolonádou na Jesenicku. „Jedovnickou alej jsme do soutěže přihlásili společně se žáky základní školy v Jedovnicích a se studenty tamní průmyslovky. Alej před třemi lety poničila vichřice. Chtěli jsme na tuto významnou krajinnou dominantu upozornit a pokusit se získat peníze na její obnovu. Ošetření stromů v aleji je nákladná věc. Určitě se bude pohybovat v řádech statisíců," řekl Jiří Židů, který se společně s dalšími lidmi dlouhodobě věnuje památným stromům v Moravském krasu.

Pomoc při obnově Jedovnické aleje nabídli odborníci z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví z Průhonic. „Z roubů odebraných nejmohutnějším stromům v aleji dopěstují stromky vhodné k dosázení mezer, které v aleji vznikly vyvrácením některých stromů. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje společně se Správou CHKO Moravský kras se snaží sehnat peníze na obnovu aleje," dodal Židů.

Podle Jiřího Židů je Jedovnická alej nejdelší v Moravském krasu. Je bezmála dva kilometry dlouhá a rozkládá se u silnice mezi obcí Lažánky, Rudicí a Jedovnicemi. „Alej je pestrá. Má zhruba dvě stě stromů a převládají lípy s jasany. Ale najdeme zde i horské javory a javory mléče. U odbočky na Rudici roste několik vzácnějších jilmů," upřesnil Židů.

Nejmohutnější jilm má obvod kmene téměř čtyři metry. Největším stromem Jedovnické aleje je lípa, která roste u autobusové zastávky na okraji Jedovnic. „Ta má obvod kmene skoro pět metrů. Nejstarší stromy v této aleji mohou ještě pamatovat rybník Podvorský, který se několik století rozkládal v pánvi západně od Jedovnic a jehož břehy končily skoro u dnešní silnice, kterou alej lemuje. V roce 1807 měl rybník rozlohu téměř dvaadvaceti hektarů," dodal muž.

Fenomén krajiny

Soutěž Alej roku organizuje již třetím rokem sdružení Arnika. „Aleje jsou úchvatným fenoménem naší krajiny a musíme si je chránit. V létě chrání cestovatele před slunečním žárem, v zimě omezují tvorbu sněhových jazyků na silnicích. Poskytují útočiště řadě druhů živočichů. Stromy okolo silnic, ale i drobných cestiček do naší krajiny rozhodně patří, a proto dlouhodobě pracujeme na jejich ochraně. Tomu má pomoci i anketa Alej roku," vysvětlil význam alejí i ankety mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice Zachraňme stromy požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než třicet tisíc lidí. „Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než sto tisíc stromů," píše se na webu sdružení.

V prvním ročníku ankety vyhrála před dvěma lety Novodvorská alej na území obce Vavřinec na Blanensku. Stromořadí čtyřiapadesáti lip staré přes dvě stě let uspělo v konkurenci třiapadesáti alejí.