Mířím do Jedovnic na Street Dance Kemp 2012. Mezinárodní setkání fanoušků hiphopové kultury. Alespoň uvidím, co se tančí dnes. A možná se i něco naučím.

Na prvního tanečníka narážím na cestě poblíž jedovnického kina. Se sluchátky na uších mrská rukama a je zcela zabrán do pilování nějakých mně neznámých tanečních kroků. Málem dobrejkuje pod koly redakčního auta. „Sorry!" omlouvá se provinile do staženého okénka.

Cestou do kempu zjišťuji, že jsem špatně oblečen a vyčnívám z davu. Riflové kraťasy a tričko německé kapely Böhse Onkelz nejsou tím pravým. Basketbalový dres Sokola Adamov, byť již notně sepraný, a baseballová čapka by určitě bodovaly. Ale leží doma ve skříni. Příště. Mládežníků v dresech basketbalových superstar vidím desítky. Po cestě kolem rybníka Olšovce sviští auta pořadatelů a do centra kempu lifrují další a další tanečníky. Češtinu jsem ještě neslyšel. Angličtina, polština, ruština, španělština. Hotový Babylón.

Hudba duní slušně a na dohled je několik tanečních scén, které řídí zkušení lektoři. I přes šílené vedro se v tanečním rytmu vlní stovky mladých lidí. Tohle jestli vydrží celý týden, tak klobouk dolů. Stejně jako americký cvalík v dresu Michaela Jordana, co se ve stínu láduje langošem, uhýbám prudkému slunci. Míjí mě dvojice mladíků. Na kemp přijeli až z Frankfurtu. „Budeme tady celý týden. Taneční kemp je super. V break dance, který děláme, se naučíme spoustu nových věcí. Když zrovna netančíme, chodíme se koupat, spíme," směje se hubený šestnáctiletý Aaron. Jeho parťák Conny dodává. „Vedro je tady hrozný, program náročný, ale to nevadí. Jsem tady už podruhé a je to super." Oba mladíci doma tančí v pětičlenné formaci Plan B.

Mezinárodní akce

Dění u jedné z tanečních scén u rybníka letmo sleduje i Ladislav Štěpánek ze Svitav. Venčí psa. V Jedovnicích je v jedné z chat na dovolené s vnoučaty. „V recepci kempu nám říkali, ať počítáme s hlučnou hudbou. Ale zatím je to docela decentní. Já usnul večer v pohodě. Mladí lidi se baví, tančí. To k létu patří. Nemám s tím problém," usmívá se starší muž.

Skvělou atmosféru jedovnického tanečního kempu si pochvaluje i dvojice dívek, která míří k hlavní scéně. „Kemp je pro mě napůl práce a napůl relax. Pomáhám v týmu pořadatelů a v Jedovnicích jsem na této akci už po šesté. Moc se těším na lekce stylu africa dance. A také je tady spousta mladých lidí z celého světa a výborných lektorů. Prostě super," hlásí Alžběta Svobodová z Brna. Její kamarádka Klára Macková dodává, že největší atrakcí kempu bude sobotní souboj patnácti tanečních týmů. „To je opravdová pecka a vrchol celého kempu," těší se Macková.

Omrknu hlavní scénu a jdu zpět k autu. Na rozloučenou vidím, jak trojice mladíků trénuje na louce u rybníka přemety. „To si teda vybrali místo. Proč blbnou zrovna tady. To mám ležet ve stínu?" vzteká se starší paní a hartusí na svého muže. „Řekni jim něco!" Neříká nic. Vždyť je léto a Jedovnice prostě patří týden Street Dance Kempu.