Minulé ročníky Street Dance Kempu se pravidelně potýkaly s kritikou ze strany některých obyvatel Jedovnic. Vadil jim hluk a hlasitá hudba, která často hrává až do ranních hodin. „Víme, že to může někomu vadit, ale výjimku máme domluvenou jak s vedením městysu, tak s tamní policií, takže po legislativní stránce je to bez problémů. Výhody, které soutěž regionu přináší, jsou rozhodně důležitější. Lidé by si měli uvědomit, že se nejedná o žádnou party, ale o světově proslulou soutěž," zdůraznil promotér Street Dance Kempu Martin Fiedler.

Zároveň upozorňuje, že letos to bude v tomto smyslu ještě horší než dřív. „Jelikož slavíme jubilejní desáté výročí akce nepotrvá týden jako obvykle, ale symbolických deset dnů. Od čtvrtého do čtrnáctého července. Dva dny po začátku plánujeme velkolepý koncert, na kterém vystoupí světoznámé kapely. Lidé, kteří se občanským průkazem prokáží jako obyvatelé Jedovnic, na něj budou mít vstup zdarma," popsal jednu z výhod Jedovnických Fiedler.

Čtyřiadvacet hodin

Samotné soutěžení, které trvá často až čtyřiadvacet hodin denně, začne v polovině trvání kempu. „Tyto dny lidé pochopitelně kritizují nejvíce. Hlasitost se snažíme minimalizovat tím, že reproduktory otáčíme směrem do zalesněných kopců, ale problém je v tom, že se hudba rozléhá kvůli rybníku Olšovec. Žádné jiné řešení nás zatím nenapadlo, tak snad budou lidé shovívaví," doufá promotér.

Jedovnický starosta Jaroslav Šíbl si myslí, že lidé už si na komplikace s pořádáním Street Dance Kempu zvykli. „Drobné stížnosti registrujeme každý rok, ale ubývá jich. Zastupitelstvo akci i tak jednomyslně schválilo, protože nejenže na tom městys vydělá nemalé peníze, které použijeme na zaplacení důležitých oprav, ale především je to pro Jedovnice velká reklama po celém světě," připomněl.

Jedovnické proto prosí o trpělivost. „Snažíme se našim obyvatelům všechno co nejvíce ulehčit, proto je o všech možnostech a výhodách s předstihem informujeme na internetu a prostřednictvím obecního zpravodaje," podotkl Šíbl.

S pořádáním kempu nesouhlasí třeba Jana, která si nepřála zveřejnit své příjmení. „Radnice se vždycky ohání tím, kolik toho díky pořadatelství bude moct udělat, ale konkrétních výsledků je minimum. Celkově mi to za těch několik probdělých nocí opravdu nestojí," nebrala si servítky žena z Jedovnic.

Naopak provozovatelé zařízení, které hosté taneční soutěže pochopitelně využívají, se na Street Dance Kemp těší. „Vyděláme na tom nejen my, ale například i podnikatelé z Ostrova u Macochy, Vilémovic a několika dalších obcí. Hosté se musí někde ubytovat a najíst, navíc rádi poznávají kouzlo našeho regionu. A za to všechno rádi zaplatí," poznamenal Leoš Blažek, jednatel společnosti Olšovec s. r. o., která provozuje tamní autokemp. Jejím stoprocentním vlastníkem je právě městys.

Podle provozovatele jedovnické restaurace Olšovec Pavla Fleka je to především každoroční příležitost pro celý městys. „Kéž by podobných akcí u nás bylo co nejvíc. Bohužel mám spíše pocit, že jich postupně ubývá. Přeji proto pořadatelům, aby jim nadšení a entuziasmus vydržely i do budoucna. A já osobně to neříkám kvůli výdělku. Jelikož zhruba na čtrnáct dnů po skončení akce ruch v obci a turistika vždycky hodně poklesne, vyjde mě to v tomto ohledu vlastně nastejno," překvapil Flek.

V okolních obcích se soutěží problém nemají. „Slyšet to sice trochu je, ale nejedná se o nic hrozného. Lidé si mi na to nestěžují," naznačil starosta Rudice Roman Šebela. A ve stejném duchu se vyjádřil například i kotvrdovický starosta Alois Kunc.