Současné vedení třítisícového městyse jim však nedávno zaslalo nové nájemní smlouvy až do konce roku 2028, s následnou možností prodloužení na dalších pět let. Nový nájem se počítá od prvního července letošního roku.

Majitelé nemovitostí už budou platit jen za obecní pozemky přímo pod chatami, okolní plochy mohou využívat zdarma.

Jedovnický Olšovec se po tradičním výlovu už napouští. Rybáře vystřídají o víkendu běžci. V sobotu u největšího rybníku na Blanensku startuje Memoriál Jiřího Kovaříka.Jedovnický Olšovec.Zdroj: Deník/Jan Charvát

Cena za metr čtvereční, jak vyplývá z dokumentů rozeslaných majitelům chat, je ovšem jednasedmdesát korun. Vždy na počátku dalších let se pak nájemné navýší o inflaci.

Na centrálním parkovišti u jedovnického rybníka Olšovec se bude nově platit za parkování.
Výlet k Olšovci? Na centrálním parkovišti se bude nově za stání platit

„Chápu, že se nájem musel zvednout. Osm korun za metr bylo směšných. Ale o tolik? Ročně je to zdražení nájmu u naší chaty o několik tisíc korun. To bych ještě akceptoval, ale nelíbí se mi, jak je nová smlouva koncipovaná. Připadám si teď jako rukojmí obce. Je tam za mě řada nesmyslných sankcí vyčíslených v desítkách tisíc korun. A nějaká záruka, co bude dál?“ řekl Deníku jeden z chatařů, který si přál zůstat v anonymitě. Redakce ho zná.

Tvrdí, že pozemek pod jeho chatou obec prodat nechce. „Za mě by se to mělo narovnat, je to pozůstatek z minulosti. Já si přece svoji chatu nevezmu na záda a neodnesu pryč,“ dodal muž.

V podobném duchu se vyjádřili i další majitelé objektů, se kterými se redakce spojila. Podle nich je nová smlouva nevyvážená. Vadí jim i cena, která je stanovená podle posudku z ledna 2023. Mají za to, že by v současnosti mohla být nižší a hlavně se navýšit postupně, ne skokově.

Ve středu večer se má v jedovnickém kině uskutečnit společné setkání s vedením městyse. Podle všeho bude velmi třaskavé. Probírat by se měla i výzva, ve které majitelé objektů navrhují do budoucna odkup parcel pod chatami i v jejich okolí za tržní cenu, plus úpravu nových smluv.

Část majitelů chat u Olšovce vybudovala se souhlasem obce na vlastní náklady vodovod a kanalizaci. „Stálo to asi dvanáct milionů. Obec, jestli si dobře pamatuji, přispěla půl milionem? Příjezdové cesty jsou tady ve strašném stavu. Věřím, že po zvýšení nájmu se to změní a městys do chatové oblasti něco investuje zpět. Novým smlouvám by ale podle mě měla předcházet oboustranná diskuze. To je základ. Uvidíme, kam se to po středeční debatě posune a zda se něco změní,“ dodal další z chatařů.

V Nemocnici Blansko odstartují nákladnou rekonstrukci oddělení, které počítá i moderním urgentním příjmem. Jako první se postaví rotační jednotka.
VIDEO: Modernizace nemocnice v Blansku bude dražší, cena roste o desítky milionů

V průvodním dopise zástupci jedovnické radnice argumentovali tím, že se musí chovat jako řádní hospodáři a reagovat na ekonomické změny. Uvedli, že původní cena osmi korun za metr čtvereční byla stanovena na základě regulace ministerstva financí, ta však byla v od ledna 2012 zrušená.

V Jedovnicích ovšem tato sazba zůstala stejná i na další více než dekádu. Radnice ji nenavýšila. „Cena byla zjevně nižší než byla cena obvyklá v místě a času. Obec je povinna majetek obce využívat účelně a hospodárně a přiměřeně reagovat na nastalé ekonomické změny,“ stálo v průvodním dopise, který nedávno Jedovničtí zaslali chatařům k novým smlouvám.

Zatopený lom v Blansku? Majitel uspěl s odvoláním, rybáři dostali definitivní stopku.
Rybáři možnost k uzavření smlouvy nevyužili, říká majitel lomu v Blansku

Současná starostka Jedovnic Irena Žižková již dříve uvedla, že původní dlouhodobé smlouvy byly pro městys velmi nevýhodné a v minulosti kvůli nim přišel o milionové částky. Ty by jinak Jedovničtí mohli částečně investovat právě do jeho rozvoje. Dosud na nájemném z chatové oblasti městys vybíral jen kolem tří set tisíc korun ročně.

Jedovničtí zvýší nájem v chatové oblasti u rybníka Olšovce (na snímku). Chataři nové smlouvy kritizují, čeká je beseda v kině.Jedovničtí zvýší nájem v chatové oblasti u rybníka Olšovce (na snímku). Chataři nové smlouvy kritizují, čeká je beseda v kině.Zdroj: se souhlasem Petra Buchty

Situaci nechtěla starostka před středečním setkání s chataři podrobněji komentovat. Dodala jen, že sankce zakotvené v nových smlouvách nejsou v žádném případně cíleny na bezproblémové majitele objektů.

Režisér Tadeáš Daněk z Blanska natočil dokument o pouti do Říma.
Každý krok se počítá! Režisér z Blanska natočil dokument o pouti do Říma

Otázkou a tématem do diskuze je ovšem fakt, co se děje v momentě, když ve zmíněných rekreačních stavbách dlouhodobě pobývá někdo jiný. „Považuji za vhodné, aby nejdříve proběhla schůzka, na které si obě strany vyjasní otázky spojené nejen s výší nájemného v chatové oblasti a pak případně následoval mediální výstup,“ sdělila Žižková.

Zpět se mělo na jedovnickou radnici vrátit už kolem dvou stovek nově podepsaných smluv. Přibližně necelá třetina ještě v uplynulých dnech podepsaná nebyla.

Masivní výstavba chat se v Jedovnicích v blízkosti rybníka Olšovce datuje do 60. a 70. letech minulého století. Hrubým odhadem je jich tam kolem tří stovek.