Jednosměrný provoz v blanenské ulici Boženy Němcové byl v loňském roce terčem kritiky mnoha lidí. Tak se jej radnice rozhodla zrušit. Zhruba po dalších dvanácti měsících se však situace v podstatě opakuje. Lidé chtějí jednosměrku zpátky. Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka umožnila lidem vyjádřit svůj názor podpisem petice. A nespokojenost se současným stavem daly najevo stovky lidí.

Protichůdnost názorů na dopravní situaci v ulici Boženy Němcové ukázala také diskuze na webových stránkách Blanenského deníku Rovnost. „Absolutně nechápu, proč jednosměrku tehdy zrušili. Každé ráno jde na této ulici o zdraví našich dětí, protože situace s provozem aut je neúnosná, stejně jako parkování. Nemůžeme čekat, až se stane nějaké neštěstí," vyjmenoval nejčastější argumenty odpůrců neomezeného provozu diskutující pod přezdívkou Honza.

Někteří navrhli jiná řešení. „Co brání rodičům zorganizovat každodenní službu? Jenom jejich lenost. Je asi jednodušší zorganizovat petici, která zkomplikuje všem ostatním život. Přitom se jedná o půlhodinu ráno v pracovní dny," upozornil diskutující pod přezdívkou vláďa.bk.

Petice, kterou připravili učitelé ve spolupráci s rodiči jejich žáků, však každopádně zaznamenala úspěch. „V jednotlivých třídách jsme vyvěsili petiční archy, které zájemci mohli do patnáctého listopadu podepisovat. Zatím jsme sečetli kolem dvou set padesáti podpisů, ale ještě nejsou všechny. Počítám s tím, že jich zhruba ještě sto přibude," oznámila členka petičního výboru a jedna z učitelek Zuzana Bělíková.

Předání ve středu

Ta ve středu odevzdá papíry se všemi podpisy na blanenské radnici. „Poté nám nezbude nic jiného než čekat na vyjádření. Především díky iniciativě rodičů našich žáků se k petici přidalo například jedno blanenské kadeřnictví, klub Ulita a další organizace. Dalo by se říct, že zájem lidí překonal naše očekávání. Takové množství hlasů už musí vedení města brát vážně," pevně věří Bělíková.

Na stranu rodičů a učitelů se přidali mimo jiné i policisté. „My jsme od počátku upřednostňovali v této lokalitě jednosměrný provoz. Je to bezpečnější, protože auta místem projíždí plynuleji a řidiči snadněji zaparkují. Navíc je blízko nemocnice," naznačila policejní mluvčí Iva Šebková.

Blanenský starosta Lubomír Toufar je připravený o petici jednat na zasedání rady města. „Jakmile se k nám dostane, rozhodneme, jak v této věci dále postupovat. Možné komplikace ale už teď vidím v tom, že i zrušení jednosměrky si prosadili lidé," pamatuje si Toufar.

Dá prý na rozhodnutí odborníků na dopravní infrastrukturu i bezpečnost chodců. „Důležité je, že obě varianty už jsme vyzkoušeli. Můžeme je proto zhodnotit a porovnat zpětně. Pro princip demokracie je počet hlasů samozřejmě důležitý, ale nemůžeme se řídit pouze tímto hlediskem," naznačil Toufar.

S přesným zněním petice se chce seznámit také vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan. „Bude záležet na tom, jak moc se nový návrh liší od původního stavu v dané lokalitě. Podle toho uvidíme, jak moc musíme projekt přepracovat. Jedno je však jisté už teď. Dříve než na jaře příštího roku jednosměrný provoz v ulici Boženy Němcové nezačne," konstatoval Štefan.