„O jednosměrce v Údolní jsme uvažovali už delší dobu. Silnice je tam hodně úzká. Nedá se rozšířit a zároveň zachovat místa pro parkování, kterých je i tak v Údolní málo. Jedním směrem se tam už nedávno jezdilo při opravě chodníku a myslím, že se to osvědčilo. Doprava se zklidnila," řekl vedoucí odboru komunální údržby na blanenské radnici Petr Rizner.

Bezpečnost chodců

Dalším z důvodů, proč bude v Údolní jednosměrka, je podle Riznera bezpečnost chodců. „V ulici je fotbalový stadion, sportovní hala s kuželnou a mateřská škola. V této lokalitě se pohybuje větší množství lidí. V blízkosti úzké silnice, kde se těžko vyhýbají dvě auta v protisměru, je to problém," dodal.

V blanenské ulici Údolní vznikne na jaře jednosměrka. Podle úředníků zklidní provoz v této části města. Zvýší také bezpečnost chodců.

Fedor Husnaj bydlí v Údolní ulici přes patnáct let a s obousměrným provozem větší problémy nemá. „Je ale pravda, že když je ve sportovní hale, kuželně nebo na stadionu nějaká sportovní akce, tak je to horší. Je tady pak mnohem více aut a chodců. Silnice je velmi úzká. Není kde zaparkovat a auta se složitě vyhýbají. Jednosměrný provoz tady nedávno byl při opravě chodníku a myslím, že řidičům to žádné komplikace nedělalo," řekl muž.

Další muž, kterého Blanenský deník Rovnost v Údolní oslovil, si zase myslí, že změna provozu je zbytečná. „V horní části Údolní směrem k ulici 9. května se dvě auta v protisměru vyhýbají těžko, ale jinak je to bez problémů. Podle mě je to celé výmysl několika lidí, kteří neumí točit volantem a parkovat," poznamenal muž, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Podle Fedora Husnaje je však v Údolní daleko větší problém s nedostatkem míst k parkování než s obousměrným provozem. Blanenští úředníci nyní zpracovávají projekt, který v Údolní a přilehlých ulicích v budoucnu počítá s rozšířením parkovacích ploch. Letos se však dělníci do úprav ještě nepustí. „V Údolní počítáme s tím, že tam budou šikmá stání. Kapacita parkovacích míst se tak zdvojnásobí. Auta budou stát v horní části ulice ve směru od 9. května na místě nynějšího chodníku pod svahem. V dolní části ulice pak budou parkovací místa směrem k bytovkám, kde je teď chodník," upřesnil Štefan.

V blanenské ulici Údolní vznikne na jaře jednosměrka. Podle úředníků zklidní provoz v této části města. Zvýší také bezpečnost chodců.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

Před několika měsíci Blanenští znovu udělali jednosměrku z ulice Boženy Němcové, kde stojí Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka. Tam se v minulosti už jedním směrem jezdilo, ale město jednosměrku později zrušilo. Na radnici poté dorazila petice s tři sta padesáti podpisy lidí, kterým vadila dopravní situace v okolí školy. Při dvousměrném provozu se jim tam totiž špatně parkovalo a měli strach o bezpečí svých dětí.

Ulice Rodkovského?

Jednosměrka byla ještě před časem i v sousední ulici Rodkovského. Tam si však místní zase stěžovali mimo jiné na to, že domů musejí jezdit oklikou po přilehlých ulicích. „O tom, že bychom v ulici Rodkovského udělali zase jednosměrku, pořád uvažujeme. Na vyhodnocení situace je ale ještě brzo. Stejně tak mapujeme okolí nemocnice, kde je s dopravou a parkováním také velký problém. Nemohu ale předjímat, jestli tam vzniknou nějaké jednosměrky, nebo ne," řekl Rizner.

Šéf městských strážníků Martin Lepka uvedl, že dopravní situace v ulici Rodkovského je stále problematická. „Řidiči se otáčejí v křižovatce pod jednosměrkou na ulici Boženy Němcové. Není to ideální. Na radnici už jsme to několikrát připomínkovali, ale jsme malí páni na to, abychom něco změnili. Když bude na Rodkovského jednosměrka, budou zase nadávat lidé, co tam bydlí, že to mají domů dál autem. Je to složité," dodal Lepka.