Deník dění okolo nemocnice dlouhodobě sleduje. Po rezignaci Miloslava Kavky a neúspěšném výběrovém řízení na jeho nástupce, které se bude zanedlouho opakovat, je jasno. Radim Dembiňák dočasně povede zdravotnické zařízení ve druhém největším městě na Blanensku od 1. dubna.

Dembiňák se přihlásil už do nedávného výběrového řízení na post jednatele, ale na poslední chvíli se podle svých slov kvůli neodkladnými rodinným záležitostem omluvil.

„Nejsem kariérista. Svoji práci chci dělat zodpovědně. Ne jen kvůli tomu, že mi patnáctého cinkne na účtu výplata. Do dalšího výběrového řízení se chci přihlásit znovu,“ uvedl Dembiňák, který dosud působil jako obchodní ředitel akciové společnosti Jihomoravská zdravotní.

Veronika Hříbalová se rovněž kvůli následkům boreliózy stala loni ve svých dvaceti sedmi letech invalidní důchodkyní.
Ze sportovkyně invalidou. Mladé ženě z Blanenska borelióza změnila život

Předtím několik let pracoval jako obchodní náměstek Nemocnice Znojmo a stejnou pozici zastával i ve Fakultní nemocnici u Svaté Anny.

Před jeho jmenováním v Boskovicích silně rezonovalo jméno vyhlášeného boskovického porodníka a tamního primáře Jana Machače, o kterém se hovořilo jako o záchranné brzdě a dočasném jednateli.

Podle boskovické starostky Jany Syrovátkové nyní Radima Dembiňáka vybrali kvůli jeho předchozím pracovním pozicím a letitým zkušenostem.

„Kvality prokázal v uplynulých čtrnácti letech při práci ve zdravotnictví. Působil jak na vedoucích, tak v manažerských funkcí. Proto jsem ráda, že naši nemocnici povede v tuto chvíli právě on,“ sdělila starostka.

Pro připomenutí. Miloslav Kavka vedl boskovickou nemocnici od 15. června loňského roku. Před časem rezignoval a odchází k poslednímu březnu. Po rezignaci uvedl, že necítil podporu části managementu a nepodařilo se mu obsadit místa, kde chybí lékaři. Část opozice a veřejnosti poukazovala na horší komunikaci právě ze strany posledního jednatele.

Boskovickou nemocnici povede dočasně Radim Dembiňák. Bývalý obchodní náměstek Nemocnice Znojmo.Boskovickou nemocnici povede dočasně Radim Dembiňák. Bývalý obchodní náměstek Nemocnice Znojmo.Zdroj: Deník/Jan Charvát

„Právě o této oblasti jsme se na poslední radě s dočasným panem jednatelem bavili dlouho dobu. Komunikace s podřízenými nebyla z našeho pohledu úplně silnou stránkou minulého jednatele. Věřím, že se to nyní zlepší a otevřená komunikace vedení s personálem bude fungovat,“ dodal místostarosta Boskovic Lukáš Holík.

Boskovická starostka Jana Syrovátková zmínila, že největší problémy v současnosti mají v tamní nemocnici s nedostatkem doktorů. Stále postrádají několik lékařů, například na interně, poptávají také chirurgy.

Neobsazený je delší dobu post primáře dětského oddělení, kde je dočasně uzavřená už několik měsíců lůžková část. „Stále platí, že je naší prioritou, aby dětské oddělení fungovalo, tak jak má. Primáře sháníme. Porodnice funguje bez omezení,“ uvedla Syrovátková.

Nemocnice v Boskovicích.
Nemocnice Boskovice? Pro město obrovská zátěž, s krajem chce vyjednat převod

Na jednání zastupitelstva je stále aktuálním tématem otázka možného převodu nemocnice pod kraje. Nedávno vedení města zadalo nacenění budov v areálu nemocnice, které jsou v majetku města a samotného provozu.

Pak budou následovat další jednání s krajem. „Do letních prázdnin bychom měli z nacenění mít konkrétní výstup,“ oznámila starostka Jana Syrovátková. Část opozice dlouhodobě tvrdí, že pro město velikosti Boskovic je nemocnice v dosavadním modelu dlouhodobě těžko udržitelná. Převod pod kraj navrhoval například bývalý starosta Jaroslav Dohnálek už před dvěma lety. Boskovičtí o něj žádali ještě dříve, ale neúspěšně. Tuto variantu ovšem nedoporučili auditoři.