ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Ředitel břeclavské nemocnice Petr Baťka potvrdil, že pozitivní test na koronavirus má další lékař z oddělení ARO. „Dalších čtyřiatřicet zaměstnanců mělo negativní test. Zhruba u padesáti lidí ještě čekáme na výsledky, budou zřejmě v pondělí dopoledne," řekl Baťka.

„Zastavili jsme příjem na ARO a zastavujeme veškeré operace mimo porodu císařským řezem. V pondělí provedeme kontrolní vyšetření stávajících pacientů na ARO a poté je můžeme převést do jiných zdravotnických zařízení," dodal ředitel Baťka pro Deník.

Nakažených je o tři více než v neděli ráno. V té době bylo nakažených jedenáct. Ve čtyřech případech se jednalo o muže ve věku 30 až 45 let. Tři jsou z Brněnska a jeden z Břeclavska. „Jejich onemocnění mají vazbu na zahraničí. USA, Německo, Slovensko, Balkán. Epidemiologická šetření a zajišťování opatření pracovníky krajské hygienické stanice nadále probíhají," informovala ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygieny Renata Ciupek.

Upřesnila, že opatření se budou týkat desítek osob. Z jedenácti nakažených jsou tři ženy a osm mužů. Osm lidí je z Brněnska a tři z okresu Břeclav. Jedním z nich je i slovenský lékař z břeclavské nemocnice. Všechny případy mají vazbu na zahraničí. Čtyři lidé jsou v izolaci ve Fakultní nemocnici Brno. Zbývajících sedm pak doma. Všichni jsou podle hygieniků v dobrém klinickém stavu.

Kontroly na hranicích

Pokračují také kontroly na hranicích. Za sobotu policisté zkontrolovali na hraničních přechodech na jihu Moravy celkem 11 266 aut ve směru do České republiky a 2 732 aut mířících do Rakouska. „Vstup do země byl odepřen celkem 2 225 osádkám aut, do zahraničí se od nás nedostalo 505 aut," informoval v neděli policejní mluvčí Pavel Šváb. Kvůli dodržování nařízení vládyudělali policisté v kraji jen v sobotu celkem 3 245 kontrol.

Stanové odběrové místo

Už třetí den funguje stanové odběrové místo v areálu Fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích. Pacientům s podezřením na koronavirus, které pošlou krajští hygienici, tam zdravotníci dělají stěr z nosohltanu. „Stěry začínáme provádět také lidem, které neposílá jenom krajská hygienická stanice, ale kteří dorazí samostatně a mají horečku osmatřicet stupňů Celsia a výše,“ uvedli v neděli odpoledne zástupci nemocnice na svém facebooku.

Lidé by měli přijet vlastním autem, aby se minimalizovala kontaminace okolí. „Autem jeďte až přímo ke stanům a nevystupujte. Nejezděte městskou hromadnou dopravou, ani nechoďte pěšky, nechoďte ani po areálu nemocnice,“ nabádají zástupci zdravotnického zařízení.

Vjezd je vrátnicí z ulice Kamenice. Stany fungují prozatím denně od sedmi hodin ráno do sedmi večer. S odběry pomáhají i dobrovolníci, studenti posledních ročníků z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Nakažená z Blanenska v okrese nebydlí

Nemocná žena, která byla podle prvotních pátečních informací z Blanenska, v této lokalitě nebydlí. Nikdo z tohoto regionu tak proto v souvislosti s tímto případem není v karanténě.

„Provedli jsme se ženou, u níž byly pozitivní testy, epidemiologické šetření. Zjistili jsme, že má v okrese Blansko pouze trvalé bydliště, ale nezdržuje se zde. Bydlí v jiném okrese na jižní Moravě,“ uvedla Jana Čevelová z blanenské pobočky Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Infolinka je přetížená

Podle Renaty Ciupek je informační linka krajské hygieny zcela přetížená dotazy, na které lze snadno najít odpověď na veřejně dostupných informačních zdrojích. „Naši pracovníci prioritně zajišťují komunikaci s potvrzenými případy a opatření jejich kontaktů. Osoby s negativními výsledky se snažíme o jejich negativitě informovat, ne vždy se nám to však daří. Proto ne všechny osoby vyšetřené před 11. březnem s negativním výsledkem byly dosud informovány, tito jsou však negativní. Z kapacitních důvodů je nelze již opakovaně kontaktovat," dodala Ciupek.

V kraji bylo dosud testováno kolem tří stovek lidí. V naprosté většině případů se jedná o domácí odběry. Z dosud vyšetřených odběrů bylo dosud pozitivních pouze cca 3,9 %, naprostá většina vyšetřených osob je negativní.

Koronavirus v Česku