"Zrovna jsem na lešení", hlásí správce boskovického hradu. A není jediný, kdo má v těchto dnech plné ruce práce. Nezvykle teplá zima nahrává opravám i na zámcích v Rájci či Lysicích. Blanenští zase dokončují rekonstrukce silnic. Dělníci opravují střechy a staví základy či hrubé stavby domů po celém Blanensku.

Sníh a mráz každý rok v zimě pohřbí šanci vydělat si při na sezónních pracích. Letos je tomu jinak. Stavaři si na nedostatek práce nestěžují. „Teplé počasí je pro nás výhoda. V těchto dnech můžeme dělat zemní práce, střechy, základy či hrubé stavby. Je možné vše kromě fasád, protože v noci přimrzá a omítka by se tak časem rozpadla,“ popsala Hana Chlupová, která vlastní v Blansku stavební firmu.

Teplých dnů využívají například Blanenští. Pokračují v rekonstrukci silnic ve městě a také v Horní Lhotě, která je místní částí města. „V blanenské Hybešově ulici dokončujeme úpravy vodovodu, kanalizace a také opravu silnice a chodníku. Na silnici a dešťové kanalizaci pracujeme také v Horní Lhotě. Teplo má další výhody. Město ušetří peníze za posypy a prohrnování sněhu,“ uvedl šéf blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan.

Proč zatéká do kulaté věže boskovického hradu a zda je narušená její statika. To budou odborníci vědět dříve, než předpokládali. „Postavili jsme k věži lešení, takže se tam dostanou projektant se statikem a zjistí, v čem je problém. Ve sněhu by lešení stát nemohlo,“ řekl správce hradu Jiří Mazal. Na věži se objevují praskliny a možná je dokonce v havarijním stavu. Ten se může zhoršit s každým dalším měsícem. „Čím dřív se dozvíme, co dál, tím lépe,“ podotkl Mazal.

Frmol je také na lysickém zámku. Tamní pracovníci se venku pustili do natírání. „Natíráme dřevěné části kolonády, některé i vyměňujeme. Kdyby byla zima, museli bychom pracovat uvnitř zámku a zvládli bychom toho méně,“ řekla kastelánka Martina Medková Rudolfová.

Teplo si pochvalují i na zámku v Rájci-Jestřebí. Kromě toho, že pokračují v nejrůznějších opravách, uvnitř budovy jim nezamrzá voda. „Nemusíme tak tahat vědra s vodou přes celé nádvoří. Ulehčí nám to práci při úklidu, kdy leštíme lustry a různé křehké věci. Také můžeme ještě opravovat skleník, kde přesklíváme okna a natíráme dveře,“ přiblížila rájecká kastelánka Jana Kopecká s tím, že skleník je potřeba připravit na blížící se výstavu kamélií, která láká do zámku každý rok spoustu návštěvníků. Podle Kopecké se dá v těchto dnech pracovat také v zámecké zahradě a parku. „Zahradník tam prořezává stromy, což také není možné, když mrzne,“ dodala. Ráječtí by se pustili do více oprav, peníze na ně však památkářům na začátku roku chybí.

Stejný problém mají restaurátoři. Mnozí tedy teplé dny v zimě nevyužijí. „Letos v zimě se toho dá dělat spousta, pokud v noci nemrzne. Restaurátorské práce však platí stát a ten na ně na začátku roku nepřispívá,“ sdělil Přemysl Blažík, který působil i na Blanensku.