Tradičně kurzy pro dospělé nabízí Městské kulturní středisko v Adamově. „Zájemci se mohou přihlásit do dvou kurzů cvičení, jógy, břišního tance a kroužku zpívání pro radost. V nabídce jsou i jazykové kurzy angličtiny a němčiny. O němčinu je ale zatím malý zájem, takže pokud se nepřihlásí alespoň šest lidí, kurz neotevřeme," řekla pracovnice střediska Jitka Králíčková. Ta upřesnila, že uzávěrka přihlášek je do všech kurzů devátého září. Když ale bude v některém kurzu po tomto datu místo, je možné se ještě přihlásit dodatečně.

Širokou paletu kurzů poskytují každý rok Kulturní zařízení města Boskovice. Jak sdělil zástupce ředitele Ivo Legner, jde o krátkodobé kurzy práce na počítači pro začátečníky a celoroční jazykové kurzy. „Lidé mohou vybírat z angličtiny, němčiny a francouzštiny v různých stupních pokročilosti," upřesnil Legner.

Žádané cizí jazyky

O zdokonalení se v cizí řeči je mezi lidmi zájem, lákavá je nižší cena. „Je zde pravidlo, že čím více je účastníků, tím je kurzovné přijatelnější. Při pěti a více lidech přijde celoroční jazykový kurz na zhruba dva a půl až tři tisíce korun," dodal Legner.

Počítačový kurz a výuku němčiny mohou absolvovat i lidé v Olešnici. Oba kurzy nabídne tamní základní škola. „Uvidíme, jestli se nakonec kurzy otevřou. Loni o ně byl malý zájem, takže se nakonec nekonaly," zmínil ředitel školy Vladimír Hél.

V kurzech se lidé nemusí zdokonalovat jen v jazycích či počítačových dovednostech, ale mohou také proniknout do tajemství tanečních kroků. Od devětadvacátého září začínají taneční pro dospělé v Blansku. Pilovat waltz či jive budou tanečníci každý týden od sedmi hodin večer v Dělnickém domě. Blanenský dům dětí a mládeže zase organizuje kurz orientálního tance.

Řadu sportovních aktivit má ve své nabídce TJ Rytmus Boskovice. „Pořádáme kurzy tai-či, jógy, pilates, zdravotního cvičení, powerjógy nebo odbíjené," vyjmenovala některé sporty předsedkyně jednoty Věra Opatřilová. Ta upozornila, že letos poprvé také nabízejí posilovací cvičení TRX. „Víceúčelový posilovač funguje na principu posilování vlastní hmotností, zlepšuje koordinaci a rovnováhu," upřesnila Opatřilová.