VÁŽENÍ ČTENÁŘI, HLASUJTE V PRAVÉM HORNÍM ROHU.

„Očkujeme tak deset lidí za den. Loni k nám za jediné odpoledne přišlo i pětadvacet lidí. Využili zdravotnický balíček od pojišťoven,“ uvedl Zdeněk Kachlík ze Zdravotního ústavu v Blansku. Podle něj klíšťová encefalitida ohrožuje lidský život. Pokud se neléčí, postihne mozek nebo všechny nervy v těle člověka.

„Na rozdíl od boreliózy, kdy se po štípnutí objevý varovný flek, je encefalitida zákeřnější. Člověk si kousnutí nemusí všimnout,“ upozornil Kachlík. Podle něj by se lidé měli nechat očkovat v prvním a čtvrtém čtvrtletí. Dostanou jednu injekci, za měsíc další. „Čtrnáct dní po druhé injekci je člověk chráněný. Další si pak nechá píchnout rok od první injekce,“ upřesnil Kachlík s tím, že je pak ještě nutné přeočkování.

Klíšťata jsou podle Kachlíka nevyzpytatelná. „Lidé na ně narazí i tam, kde by to nečekali. Pozor by si měli dávat už od velikonoc,“ dodal Kachlík.

Nad očkováním přemýšlí Helena Havlíčková z Boskovic. „Chodím totiž hodně do přírody a klíšťat jsem měla dost, naštěstí zatím žádné infikované,“ sdělila žena.

VYJÁDŘETE SVŮJ NÁZOR DOLE POD ČLÁNKEM.