Vlastníci a správci lesa postižené lokality zřetelně označí. Provinilcům, kteří přes zákaz do porostů vstoupí, hrozí pokuta až sto tisíc korun.

Nařízení platí do patnáctého září. „Zavěšený strom může lidi připravit o zdraví nebo o život během malé chvilky,“ varovala před porušením zákazu vstupu mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Jihomoravští hasiči se celou noc nezastavili. Bouřky a vítr v noci na pátek porážely stromy, desítky tisíc lidí byly bez elektřiny.
Bouřka řádila v celém kraji. Stromy padaly na auta, tisíce lidí jsou bez proudu

Kromě toho v postižených lokalitách dělníci těží poškozené dříví, jezdí tam těžká technika. Proto by lidé neměli ani parkovat na cestách na kraji lesa.

Patnáctým zářím práce v lese určitě neskončí. „Těžba bude pokračovat do konce roku,“ dodala Jouklová.

Bouřky na Blanensku poškodily odhadem deset tisíc kubíků dříví. „Ztráta na kubík dříví v běžné kvalitě a poškozeného dříví je 250 korun,“ přiblížila škodu mluvčí.

V lesích Školního lesního podniku Křtiny bouřka s větrem vyvrátila pouze jednotlivé stromy. O zákazu vstupu tam neuvažují. Zástupce ředitele podniku Pavel Mauer upozornil, že v lese jsou napůl vyvrácené stromy. „Obezřetnost při pohybu v lese je namístě,“ připomněl Mauer.

Vstupovat do lesů nedoporučují lesníci ani v některých lokalitách na Vyškovsku. Největší škody vítr způsobil v severní části račických lesů „Tam ještě nejsou cesty zpřístupněné, doporučujeme lidem se těmto lesům vyhnout,“ vzkázala Jouklová.

Ilustrační foto.
Babybox umístí u boskovické nemocnice a na stanovišti blanenské záchranky

Další škody sčítají Vojenské lesy a statky ve vojenském újezdu Březina, tam odborníci odhadují deset tisíc kubíků poškozeného dříví.