Jedovnice v sobotu provoní pštrosí dobroty, které se promíchají s vůní starých knížek. Jedovničtí totiž pořádají třináctý ročník Knižního jarmarku a zároveň mini přehlídku výrobců regionálních produktů. „Během jarmarku si návštěvníci prohlédnou a ochutnají výrobky, na kterých je značka Moravský kras – regionální produkt,“ řekl pořadatel jarmarku Leoš Blažek. Dveře Kulturního domu pořadatelé otevřou v osm hodin ráno a zavřou je ve čtyři odpoledne.

Dříve Jedovničtí pořádali pouze burzu knih a hudebních nosičů. Přehlídku regionálních výrobců zkusili až loni. „Chtěli jsme dostat do podvědomí lidí i to, že v našem regionu jsou výrobci, kteří dokáží udělat kvalitní produkty,“ vysvětlil Blažek.

Počet firem, které chtějí ukázat výrobky na veletrhu, se oproti loňskému roku zvýšil. „Mezi nováčky patří například Pštrosí farma z Doubravice nad Svitavou. Její zaměstnanci lidem nabídnou různé speciality na ochutnání,“ řekl manažer sdružení MAS Moravský kras Jozef Jančo.

Milovníci sýru najdou na veletrhu kozí a ovčí sýry a také známý sýr Niva. Zájemci mohou ochutnat také borůvkové pivo a medovinu.
Na veletrhu nebude chybět také ukázka ručních prací. Malba na hedvábí, malované kameny, umělé květiny z přírodních materiálů, šperky a další zajímavosti doplní pestré menu přehlídky. Někteří vystavovatelé předvedou své šikovné ruce přímo na místě. „Mezi ukázkou řemesel najdou návštěvníci například kartáčníka, který ukáže, jak se kartáče vyrábí,“ řekl Blažek.

U prvních ročníků jarmarku pomáhala také jedovnická knihovna. „Několik let jsme na jarmark dodávali knížky, které jsme mohli oželet. Chvíli totiž trvalo, než se akce rozjela, a tak každou knihu pořadatélé ocenili,“ vysvětlila Marie Grimová z tamní knihovny. Nyní Jeodvničtí řeší spíš opačnou situaci. „Zájem o staré knihy stoupá, “ dodal organizátor jarmarku Leoš Blažek.

Do rukou pořadatelů se v minulosti dostaly i vzácné kousky. V letošním roce si lidé při troše štěstí prohlédnou sbírku tří set kusů okrasných talířů. „Zatím jednáme s majitelkou sbírky. Uvidíme, zda nám talíře na jarmark půjčí,“ ukončil Blažek.

Petra Havlíčková