Podle boskovického kastelána Milana Vaněrky se jedná o jeden ze dvou dochovaných šlapacích rumpálů v republice. Podobný je ještě na Karlštejně. „Šlapací kolo v Boskovicích je po opravách opět funkční. Do hlavní sezony ho ještě osadíme novým řetězem a dvěma vědry. V létě se pak mohou turisté těšit i na praktické ukázky čerpání vody z hradní studny,“ poznamenal Vaněrka.

Dřevěný skvost v Boskovicích datují do období kolem roku 1671. V průměru má bezmála čtyři metry. Šlapáním ho poháněl jeden člověk. V dobových materiálech jsou však zmiňovaní i oslíci. Vodu čerpalo šlapací kolo ze soustavy dvou cisteren, do nichž proudí voda z kopce, na kterém hrad stojí. Jak se postupně opravovalo, používali řemeslníci různé druhy dřeva. Modřín, dub, borovice i smrk. „Kolo sloužilo na čerpání vody ještě v sedmdesátých letech minulého století. Později se jeho stav zhoršil, prasklo a nešlo s ním otáčet. Loni na podzim ho opravil restaurátor,“ doplnil boskovický kastelán.

Rumpál měl narušenou statiku. Řada obvodových desek byla rozštípaná nebo poškozená dřevokazným hmyzem. „Šlapací kolo bylo pevně zastavěné v hradu a proto jsem musel improvizovat. Částečně jsem ho rozebral. Něco musel opravit přímo na místě a něco v dílně. Obvod kola je zpevněný kovovou konstrukcí, kterou mi vyrobil umělecký kovář. Na dřevěný povrch jsem nakonec nanesl voskový nátěr, který rumpál ochrání před vlhkostí,“ řekl Deníku Rovnost po skončení prací restaurátor Luděk Vintrlík.

U studny je také vyčištěná dobová kamenná dlažba. Opravy přišly bezmála na 270 tisíc korun a pokryla je dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Boskovický hrad při akcích v turistické sezoně pravidelně navštěvuje s dětmi například Jana Ondrová z Boskovic. O zrekonstruovaném dřevěném rumpálu ale nevěděla. „Je to pro mě novinka a zároveň parádní tip na výlet. Něco podobného je opravdu jen na Karlštejně a u nás v Boskovicích? Až budou předvádět šlapání v kole a čerpání vody na historickém rumpálu, tak se určitě musíme přijít celá rodina podívat. Na hrad jinak chodíme na různé akce pro děti. Je to tam moc fajn a vždycky odcházíme spokojení domů se super zážitky," řekla žena.