Vedení Senior centra Blansko oslovilo Asociaci poskytovatelů sociálních služeb České republiky samo. „Důvod byl jednoduchý. Chtěli jsme se pokusit o získání velmi oceňovaného certifikátu Značka kvality v sociálních službách. A to se nám nakonec podařilo," je nadšená vedoucí úseku sociální péče Senior centra Blansko Jiřina Prátová.

Nejprve museli vyplnit rozsáhlý dotazník. „Následně nás navštívili tři takzvaní certifikátoři, kteří se chtěli přesvědčit, že jsme na stovku otázek odpověděli pravdivě. Využili k tomu hlavně rozhovorů s našimi zaměstnanci a samozřejmě klienty. Nevynechali ani jejich rodinné příslušníky," popsala Prátová.

Ubytování i strava

Kontroloři se zaměřili na pět hlavních oblastí. „Šlo o ubytování, partnerství, péči, stravu a volný čas a kulturu," vyjmenovala Prátová.

V prvních třech kategoriích obdrželi Blanenští plný počet bodů, pouze ve dvou posledních čtyři z pěti možných. „Hodnotili nás vlastně podobným systémem, jako je tomu u hotelů. A získali jsme všech pět hvězd. Úspěch přisuzujeme hlavně rozhovorům s našimi klienty," uvědomuje si pracovnice blanenského seniorského centra.

Certifikát centru žádné hmotné výhody nepřinese. „O tom to vůbec není. Bereme jej jako prestižní ocenění naší práce a potvrzení, že ji děláme správně. Týká se to jak domovu pro seniory, tak domovu se zvláštním režimem," upozornila Prátová.

Senior centrum Blansko má v současné době 144 klientů. „Loni jsme dosáhli větší kapacity díky rozšíření našich prostor. V blízké době však jeho pokračování neplánujeme," dodala vedoucí úseku sociální péče.