Potvrdil to i jihomoravský hejtman Jan Grolich. „Musím říct, že kdyby tady nešlo o zdraví lidí, tak se na to zítra asi vykašlu a budu doma s rodinou," řekl Grolich

Hejtmani jednali nejen s vládou ale také mezi sebou, zda se obrátí na vládu se žádostí o vyhlášení nouzového stavu. „Když vláda nepřišla se žádným konkrétním návrhem, tak se nedivím, že hejtmani nejsou schopni se tak jednoduše rozhodnout, zda požádat vládu o nouzový stav," uvedl Grolich.

Podle něj vláda za celou dobu jednání nepřišla se žádným konstruktivním návrhem. „Vláda představu o tom, jak má vypadat nouzový stav nemá, chce ji slyšet od nás," kritizoval Grolich.

Hejtmanům podle něj vadí i to, že se premiér Andrej Babiš opakovaně odmítá sejít se zástupci opozičních stran. „My sice vládu můžeme požádat, ať nouzový stav vyhlásí, ale budou to poslanci a jednotlivé parlamentní strany, které budou nouzový stav potvrzovat nebo právně napadat. Proto jsme požadovali, aby zítra ráno bylo jednání s opozicí. A premiér toto pořád dokola odmítá. proto je těžké, aby mu i ti hejtmani, kteří nejsou v jeho dresu, podali žádost o nouzový stav," vysvětlil Grolich.

Přes komplikované sobotní vyjednávání věří, že se v neděli hejtmani dohodnou.

Již v pátek se pro opětovné vyhlášení nouzového stavu vyslovil krizový štáb Jihomoravského kraje. „Štáb jednohlasně doporučil hejtmanu Grolichovi požádat Vládu České republiky o opětovné vyhlášení nouzového stavu," uvedli zástupci kraje na twitteru.