Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak stráví Vánoce osobnosti z Blanenska

Co znamenají Vánoce pro římskokatolického faráře, populární zpěvačku, majitele zámku nebo starosty měst?

23.12.2008
SDÍLEJ:

Eva Dvořáčková, zpěvačka z dua Eva a VašekFoto: Deník

Osloveným jsme položili čtyři otázky

Vánoce. Toto jedno slůvko může pro každého z nás znamenat něco jiného. Ti pečlivější si jistě vybaví shon, úklid, zacpaná parkoviště a stres. Jiní zase mají před očima přeplněné stoly a odpočinek na gauči při sledování tradičních pohádek. Někdo je vnímá jako chvíli zastavení se a zklidnění v celoročním kolotoči nebo příležitost vzpomenout si na své dětství. Ať tak či onak, jedno máme zcela jistě všichni společné, a to, že vánoční svátky chceme strávit se svými blízkými.
Protože je Štědrý den už opravdu za dveřmi, redakce Blanenského Deníku připravila pro osm osobností našeho regionu vánoční anketu. V ní lidé různého věku a profesí odpovídali na čtyři otázky týkající se Vánoc a přípravy na ně.

Zeptali jsme se:
1. Co pro vás znamenají Vánoce?
2. Jak Vánoce slavíte? Dodržujete vánoční zvyky?
3. Jak jste prožívali Vánoce jako děti?
4. Jaký jste kdy dostali nejkrásnější vánoční dárek? Raději dárky dostáváte nebo darujete?

1. Kdo by neměl rád Vánoce? Je to šance zpomalit, v klidu si konečně popovídat, užít si radost z dárků a z mnoha dalších krásných věcí. A když má člověk děti, je radost dvojnásobná.


2. Vánoce nesmíte zaměňovat s honbou za nákupy dárků. Dnes si je mnozí pletou s davovým šílenstvím. Já ale říkám: „Klídek, pohůdka, nechte Vánoce plynout!“ To předvánoční běsnění opravdu nemám rád. Na Vánoce pečeme cukroví, zdobíme stromeček, lejeme olovo, krájíme jablka, pouštíme lodičky, zpíváme koledy… A samosebou nechybí rybí polévka ani smažený kapr.

3. Jako dítě jsem se, tak asi jako každý, na Vánoce už dlouho dopředu těšil. O to jsem byl pak smutnější, že trvají tak krátce. Nejraději jsem pro celou rodinu rozbaloval dárky.

4. Mým nejkrásnějším vánočním dárkem, na který si vzpomínám, byly vláčky s kolejemi zasazenými do makety přírody. Byly tam i tunely a zvířátka. Radost z tohoto dárku mi vydržela opravdu dlouho. Rád na Vánoce dárky dostávám i je daruji.

Mário Kubec, herec ve Western Boskovice

1. Jsou to svátky, kdy lidé k sobě mají nějak blízko. Všichni se mají rádi a přejí si aby jim to vydrželo. Vánoce mám ráda, jen se mi zdá, že ten čas od jedněch k druhým je stále kratší.

2. Uklidíme si doma, nazdobíme stromeček, pozveme Vaškovu maminku a radujem se z radosti Evičky. Je krásné pozorovat, jak dcerka prožívá příchod Ježíška a rozbalování dárečků. Jednoduše dětem o Vánocích krásně svítí oči. Zvyky dodržujeme. Chceme vidět zlaté prasátko, takže nejíme. Samozřejmě máme cukroví, které nejlépe dělá Vaškova maminka a má ho každý rád. Smaženého kapra nejím, ale přesto si jej děláme, protože bez kapra by to nebyly ty pravé Vánoce.

3. Vánoce jsem v dětství prožívala tak jako nyní naše malá Evička. To asi prožívají všechny děti stejně, pokud je jejich rodina bez problémů. Taková byla i ta moje bývalá u rodičů, takže Vánoce byly vždycky krásné.

4. Nepamatuji si, že by mi nějaký dárek uvízl jednoznačně v paměti. Netoužím po hmotném nebo nějakém jiném dárku, ale po krásném pohodovém večeru u stromečku. Prostě se bez stresu jen tak užívat rodiny a Evičky. A ráda dárky dávám i je ráda dostávám.

Eva Dvořáčková, zpěvačka z dua Eva a Vašek

1. Vánoce jsou pro mě celý život krásným obdobím a mnoho pro mě znamenají. Jsou to dny klidu a míru a měly by být i svátkem smíru a podání si ruky. Zažil jsem Vánoce v různých podmínkách, byly krásné, ale i méně pohodové, například u Pomocných technických praporů v padesátých letech. Kdo ale chce, za každých okolností v nich najde cosi krásného.


2. Kromě krásných momentů si o Vánocích užiji, i dobrého jídla. Miluji smaženého kapra, vždy jsem měl rád cukroví, dnes ho však jím už jen pomálu.

3. V dětství jsem měl nádherné Vánoce každý rok, na to se nedá zapomenout. Nikdy nechyběl krásný vánoční stromek, minimálně třímetrový. Když jsem pak byl větší, směl jsem ho pomáhat i zdobit. Jelikož nás bylo osm dětí, měl každý z nás svou vlastní hromádku dárků. Bohudíky ale dárky vždycky byly v rozumné míře a také praktické.

4. Každý dárek, který jsem kdy dostal, byl ten nejkrásnější, ať byl od rodičů nebo od vnučky. Myslím si, že každý rád dárky dostává a ani já nejsem výjimkou, ale jsem velice rád, mohu-li dárky mým milým v širokém okolí dávat.

Hugo Mensdorff–Pouilly, majitel boskovického zámku

1. Vánoční svátky mám velice ráda, i když jejich přípravě bohužel věnuji rok od roku méně času. Užívám si hlavně přátelskou atmosféru při setkáních se členy rodiny a přáteli.

2. Vánoce slavíme klasicky. Máme smaženého kapra, zazpíváme si koledy. Letos jsem také poprvé koupila sadu na lití olova, takže zkusíme i to. Manžel je ze slevárenského oboru, tak jsem zvědavá, jak se na to bude tvářit.

3. Asi jaké každé dítě jsem Vánoce prožívala s velkým napětím, nadšením a očekáváním. Samozřejmě jsem jako malá věřila na Ježíška, a pak i když jsem byla starší, protože jsem měla mladší sourozence, jsme ježíškovskou tradici dodržovali. Rodiče vždycky nazdobili stromeček a my jsme pak večer očekávali, až se rozezní zvoneček.

4. Jako dítě jsem byla velká čtenářka, takže jsem se vždycky o Vánocích těšila, že dostanu nějakou knížku. I když jsme pak museli jít spát, četla jsem si ještě s baterkou pod peřinou. Také jsme dostávali každý rok nějakou stolní hru, takže jsme si o Vánocích dost vyhráli. Před Vánoci mám ráda vybírání dárků, takže moc neuznávám finanční formu dárku. Pak ale očekávám, asi někdy bláhově, nadšenou odezvu ze strany obdarovaného.

Jaroslava Králová, starostka Blanska

1. Vánoce mám rád. Je to doba zklidnění životního rytmu, rozjímání a tak trochu
i bilancování. Je to doba rodinné pohody a kromě dovolených je to jedno z mála období, kdy je rodina pohromadě.

2. Vánoce slavíme klasicky. S koledami, u stromečku, s cukrovím, a zatím si také neumím představit Vánoce bez kapra a bramborového salátu. Nevím, jestli to
lze označit za zvyk, ale na Štědrý den chodíme na procházku někam k lesu a dáváme na několik míst zvěři jablka, tvrdý chléb a i kousek vánočky. Začali jsme s tím, když byly děti malé a zatím to stále dodržujeme.

3. Jako dítě jsem se na Vánoce vždycky strašně těšil, ale to asi všichni. Psal jsem poctivě na papír prosby o dárky a samozřejmě jsem byl nadšený, že tato přání se uměla často přímo zázračně plnit.

4. Krásných dárků bylo mnoho, ale dodnes si pamatuji na Vánoce, když jsem dostal krásné modré chlapecké kolo. Možná to bude vypadat divně, ale nyní už mám spíše přání v oblasti nehmotných dárků a ty i z jisté míry pověrčivosti nebudu prozrazovat. Raději dárky dávám, ale samozřejmě potěší a zahřeje, pokud je pod stromečkem něco i pro mě.

Jaroslav Dohnálek, starosta Boskovic

1. Vánoce prožívám a uctívám velmi intenzivně. Je to doba skutečného klidu a hlavně by se měla sejít celá rodina. Ta podle mě o Vánocích hraje největší roli. Nás se vždyky o Vánocích tak dvanáct až patnáct sejde, takže to jsem pak velmi spokojený.

2. Štedrý den prožíváme jen ve dvou s manželkou. Budeme mít malý stromeček a chybět samozřejmě nebude klasický smažený kapr a také cukroví, které mám rád. V dalších svátečních dnech se pak sejde celá rodina, zpíváme koledy a jsou to velmi hezké chvilky.

3. Pro mě Vánoce, když jsem byl malé dítě, byly hektickým a napínavým obdobím. Vždycky jsem se těšil na dárky. I když už jsem pak někdy nebyl tak překvapený, nekazil jsem tu krásnou vánoční atmosféru. Vždycky jsme společně zpívali koledy a k Vánocům také tradičně patří pohádky, na které se dodnes rád dívám.

4. To je těžká otázka. Neuvědomuji si ten nejkrásnější dárek. Raději dárky dávám než dostávám. Vždycky tak měsíc před Vánoci už s celou rodinou probíráme, co by si kdo přál. Já docela často dostávám knížky, obyčejně nějaké výtvarné monografie, ale protože už knížek mám opravdu hodně, tento typ dárků už tak neupřednostňuji jako dřív.

Ludvík Kundera, básník a překladatel z Kunštátu

1. Dnes mám Vánoce možná rád jinak, než v dětství, ale to mi nevadí. Cítím, že je musím přijímat s větší pokorou, že je nesmím brát příliš do vlastních rukou a chtít si je „zařídit“. Důležité je nechat si prostor i na překvapení. Od lidí? Od Boha?

2. Slavíváme je docela tradičně s kolegy z okolí na faře v Blansku. Netradiční bývá snad jen to, že si koledy nepouštíme, ale snažíme se jich co nejvíc poctivě přehrát a přezpívat. Vzhledem k tomu, že mezi sebou máme dobré muzikanty, bývá to opravdu nádhera.

3. V prostředí rodiny i obce, ve kterých jsem jako dítě vyrůstal, bez ohledu na politickou situaci, to kulturou doslova vřelo. Proto mám dětské Vánoce v duši uchované jako svátky velice bohaté na setkání rodin, na hraní a zpívání i na skutečné koledování po domech, to vše korunované slavnostními obřady v kostele. Vzhledem k tomu, že v adventu se koledy zásadně nehrávaly, to pak všechno o Vánocích chutnalo dvojnásob.

4. Mě potěší všechny vánoční dárky. Mám takový zvyk, nechávat si je na očích, pokud zrovna nejde o potraviny nebo ponožky, třeba až do Velikonoc. To se pak dárky proměňují v symboly těch lidí.

Jiří Kaňa, farář v Blansku a v Adamově

1. Na Vánoce se každoročně těším, je to pro mě nejklidnější období roku. Chodím hodně do přírody s rodinou a přáteli, jezdíme na běžkách a užíváme si volno od pracovního shonu. Je to určitě čas k zamyšlení nad končícím se rokem a plány do budoucna a také nad duchovním smyslem svátků.

2. Od první adventní neděle zapalujeme svíčky na mamkou vyrobeném adventním věnci. Na Štědrý den strojíme ráno stromek, následuje tradiční cyklistická vyjížďka a odpoledne jdeme na hřbitov. Potom už se připravujeme na večeři, na které nechybí smažený kapr s bramborovým salátem. Po večeři jdeme ke stromečku a rozdáváme si dárky.

3. Jako dítě jsem se na Vánoce vždycky těšil hlavně proto, že se nejde do školy. Hráli jsme na vesnici hokej a jezdili na saních. Každoročně mě Mikuláš s čertem strašili, že dostanu uhlí a docela dlouho jsem jim to věřil.

4. Věřím, že nejkrásnější vánoční dárek mě čeká letos. Právě na konec roku nám vychází termín narození prvního miminka, takže letošní Vánoce budeme prožívat v ještě hezčí atmosféře. A krásnou atmosféru o letošních Vánocích bych chtěl popřát i všem ostatním lidem.

Ondřej Fojtík, cyklista z Olomučan

23.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Deník - Naši prvňáci

První školní tablo: představíme prvňáčky ze ZŠ Lipovec

Ilustrační foto.

Praktičtí lékaři budou stávkovat. Kvůli e-Receptům i elektronické evidenci tržeb

AKTUALIZOVÁNO

Za domov hrůzy pro důchodce padly čtyři podmíněné tresty

Blansko, Kunštát – Podmíněné tresty v úterý rozdal soud čtyřem obžalovaným v případu nelegálního domova pro důchodce v Kunštátu. Lidé tam žili v nedůstojných podmínkách a staral se o ně nekvalifikovaný personál. Rozsudek ještě není pravomocný. 

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Rekonstrukce nádraží odstartovala zmatky. Cestující hledali přesunuté zastávky

Blansko – V pondělí začala proměna zchátralého autobusového nádraží v Blansku v moderní terminál. Dělníci ho dokončí příští rok.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení