Generální oprava trávníku přijde blanenský baseballový a softballový klub na milion korun. Poprvé si na něm baseballisté Olympie Blansko zahrají na přelomu srpna a září. „Paráda. Na nový povrch se už moc těšíme. Po dešti se tady držela voda. Hřiště nebylo rovné a míče nám odskakovaly. Teď budeme mít jedno z nejkvalitnějších hřišť v republice" řekl trenér mládeže a hráč blanenského áčka Miroslav Konvalinka.
Podle prezidenta klubu Jaroslava Krejčíře se jedná o nejrozsáhlejší úpravu povrchu centrálního hřiště od otevření stadionu. Ten funguje od roku 2004. A pamatuje velké akce. Mistrovství Evropy kadetů a mužů. Nebo zápasy české extraligy. Z ní však Blansko opakovaně sestoupilo a nyní hraje jen druhou nejvyšší soutěž. „Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem peněz na provoz stadionu. Každoročně bychom za údržbu trávníku museli zaplatit minimálně sto padesát tisíc korun. Jenom hnojení přijde na sedmdesát osmdesát tisíc. A na to nemáme," řekl Krejčíř.
Specializovaná firma starý trávník rozorala, srovnala povrch a prosypala ho pískem. Toho má na Jahodové pole padnout asi pět set tun. Na nový podklad pak nasejí dělníci trávu. Dalších čtyřicet tun antuky spolkne kopec pro nadhazovače a cesty k metám. „Rekonstrukce centrálního hřiště bude stát zhruba milion korun. Šest set tisíc nám dá město, zbytek musíme sehnat my. Od sponzorů a z členských příspěvků. Muži a mládežnické kategorie budou hrát až do podzimu na vedlejším tréninkovém hřišti. U odpaliště nám firma ještě udělá improvizované hřiště pro nejmladší baseballisty," upřesnil Krejčíř s tím, že na hlavní hřiště se baseballisté dostanou na přelomu srpna a září.
Prezident a šéftrenér Olympie uvedl, že v minulosti vedení klubu několikrát jednalo o převodu sportoviště pod správu města. Jeho stavba stála dosud přibližně čtyřicet milionů korun. „Rozumím tomu, že městu se areál moc převzít nechce. Ještě není dostavěný. A jeho provoz není levný. Hodně si toho uděláme brigádnicky a svépomocí. Ale od města máme na provoz necelých sto padesát tisíc ročně a to nestačí. Chceme dál jednat o převodu nebo větší spoluúčasti města. Každopádně jsme vděční za to, že radnice uvolnila peníze na velkou opravu trávníku," dodal šéf blanenského baseballu.
Jednání potvrdil i blanenský místostarosta Jiří Crha. „O baseballovém stadionu v režii města jsme se bavili opakovaně, když se převáděla sportoviště ostatních sportovních jednot. V minulosti byl však jeho převod i díky dotacím, které na jeho stavbu byly vázány komplikovaný. Připravujeme novou koncepci financování sportu, kultury a zájmových aktivit ve městě a otázka baseballového stadionu a pomoci města se tam bude také řešit. Musíme znát přesná čísla a náklady na provoz," řekl Crha.
Nákladná dostavba
Podle Krejčíře by dostavění tribuny, ubytovny, posilovny a dalšího zázemí stadionu stálo dalších asi deset milionů korun. Na druhou stranu si myslí, že tato investice by se Blansku vrátila. „Když budeme mít dobré zázemí, přilákáme sem oddíly na soustředění z celé republiky i ze zahraničí. Můžeme pořádat akce minimálně evropského formátu. O baseball je ve městě pořád velký zájem. Jenom v přípravkách nám na podzim přišlo šedesát nových dětí. Osobně si myslím, že Sportovní ostrov Ludvíka Daňka má obrovský potenciál, který by se mělo město snažit využít víc," dodal.
Podobné přání mají i fotbalisté a fanoušci, kteří se už léta modlí za hřiště s umělým povrchem. To má po letitých debatách vzniknout právě na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka na starém škvárovém hřišti. Bez dotací však těžko. „Umělý povrch má stát asi osmnáct milionů korun. Počítáme i s novým osvětlením, kabinami a malou tribunou. Uvidíme, jak uspějeme s dotací. Ta je až sedmdesát procent. Zbytek bychom dokryli z rozpočtu. Bez dotace ale hřiště nepostavíme. V toto chvíli o přidělení dotace není rozhodnuto," dodal Jiří Crha.