Cestu k lomu hodinu po poledni lemují zaparkovaná auta. Kolem vyvýšených břehů se začínají seřazovat desítky lidí a hledají si místo, ze kterého budou mít co nejlepší výhled. Připravují se také otužilci. Již za chvilku rozčeří hladinu lomu, kterou ještě pokrývá led.

Řada z plavců se oblékla do kostýmů a paruk. Nedělní plavání si chtějí náležitě užít. „Pro mě je to srdeční záležitost. Jsem tady už od prvního ročníku otužileckého plavání. A kolikrát jsem plaval v lomu? To se ani nedá spočítat, pocházím totiž ze Šošůvky,“ říká Pavel Mikulášek, který se pro tuto příležitost oblékl do retro pruhovaných plavek s laclem.

Dostat plavce do vody ale není snadné. Hlavní organizátor otužileckého plavání Andrej Dzuba je musí několikrát vybízet, aby šli ke břehu. „Plavci se baví, fotí se a neposlouchají. Ješět jednou prosím, aby se přesunuli k vodě,“ opakuje do mikrofonu Dzuba.

Čtyřicítka otužilců měla pro plavání skvělé podmínky. Teplota vzduchu se vyhoupla přes deset stupňů, voda měla příjemné čtyři a půl stupně. Do Šošůvky v neděli přijel již podruhé také populární herec Pavel Nový. „Já už chci do vody. Nevím, proč to trvá takhle dlouho. Já odcházím,“ špičkuje se s pořadateli herec, který se jako otužilec nedávno představil v úspěšném filmu Bába z ledu.

Samotné koupání v lomu trvá pro každého plavce pár minut. V ledu je uvolněný prostor asi dvacet metrů na délku. Stačí udělat pár temp tam a nazpátek a pak se jde z vody. „Jsem tady poprvé a dá se to. Nikdo se nemusí bát, že by to nepřežil. Pokud je tady taková dobrá parta lidí, tak si to člověk prostě užívá a s úsměvem,“ hodnotí nedělní plavání Alena Míšenská z Blanska.

Její manžel Jiří dodává: „Otužování dělám osm let a neznám chřipku, angínu a chodím celou zimu na lehko. Otužování je skvělé pro zdraví," zmínil.