Hrušková měla chýše odstranit do konce října. „O keltskou osadu před časem projevil zájem člověk, který dává dohromady občanské sdružení na záchranu skanzenu. Naše podmínky jsou ale jasně dané. Musí na papíře předložit podnikatelský záměr a majetkové vypořádání s paní Hruškovou,“ řekl starosta Letovic Vladimír Stejskal s tím, že ze strany města je to již v kauze Isarna poslední ústupek.

Za tři týdny je město připraveno předat vleklou majetkoprávní tahanici se Simonou Hruškovou, které již loni vypovědělo na pozemky v osadě nájemní smlouvu, právníkům a zchátralé chýše nechá zbourat. Náklady na demolici pak bude požadovat právě po Hruškové.

Nesplnili podmínky

Letovičtí radní v minulosti vypsali několik výběrových řízení na pronájem pozemků v Isarnu, ale nikdo ze zájemců nesplnil podmínky. Respektive se nedomluvil se Simonou Hruškovou na převodu vlastnických práv na dřevěné stavby v areálu skanzenu. Podle Stejskala prý nabídla Hrušková před časem městu stavby a značku Isarno za osm milionů korun.

Unikátní, ovšem delší dobu již zavřený a zchátralý skanzen, si chce nyní nově pronajmout skupina šermířů z Prahy v čele s Janem Rabanem. „Isarnu zachováme původní tvář skanzenu. S dobovými stavbami a také pestrým programem historických představení a akcí. Rozhodně nemáme v úmyslu z něj dělat nějaký Disneyland nebo něco podobného. Oslovíme sponzory a možná se nám časem podaří vylepšení skanzenu získat i dotace z Evropských fondů,“ upřesnil plány nadšenců historie Raban.

Raban je členem několika skupin historického šermu a pořadatelem historických bitev. V Isarnu vystupoval několikrát. „S přáteli se snažíme založit občanské sdružení. Dohodnout se s městem na dlouhodobém pronájmů pozemků a udělat vše proto, aby se Isarno nesrovnalo se zemí. Od města máme sice šibeniční termín, ale díky za něj. V dané situaci nám vyšlo maximálně vstříc,“ řekl Raban a poznamenal, že o převodu budov na nové občanské sdružení s Hruškovou již jednal a podle všeho se dohodnou.

„Pana Rabana jsem oslovila sama. Je to podle mého člověk na správném místě, který může Isarno zachránit. O detailech převodu budov pod nové občanské sdružení jednáme. Je to na dobré cestě. Isarno už však jde mimo mě. Vše kolem něj mě stálo hodně sil a já už mám jiný život,“ uvedla Hrušková.

Dočká se opravy?

Pokud se Raban s vedením města na pronájmu pozemků dohodne, prvním krokem bude dát zchátralý areál do pořádku. „Přes zimu musíme sehnat brigádníky a areál opravit, abychom ho mohli na jaře již otevřít. Bude to složitější, protože jsme většinou z Prahy. Ale Isarno má po republice spoustu fanoušků, takže věřím tomu, že ruku k dílu přiloží víc lidí,“ upřesnil Raban Zároveň doufá, že najde s městem společnou řeč. „Isarno leží v nádherné lokalitě. Byla by obrovská škoda, kdyby se musel zbourat. Naše plány dáme co nejdřív na papír a do Letovic přijedu jednat se starostou osobně,“ uzavřel Raban.

Jednání je nakloněn i starosta Letovic Vladimír Stejskal. „S panem Rabanem jsem mluvil zatím jen po telefonu. Jeho vize zněla rozumně. Ovšem naše podmínky jsou jasné. Z těch slevit nemůžeme. Ale i já doufám, že se Isarno nezbourá. Pro turisty totiž v minulosti bylo velkým lákadlem. Cením si práce lidí, co keltský skanzen vybudovali, ale město přece nemůže za to, že teď chátrá,“ dodal Stejskal.