Podle starosty nechce nový zájemce pokračovat na místě Isarna v keltském duchu. „Plánuje sice osadu s dřevěnými domky, jakési roubenky, ale s jiným než keltským zaměřením. Chce tam pořádat společenské a kulturní akce i s ubytováním, které ale bude trochu netradiční. Chystá se tam chovat i nějaká zvířata pro děti," přiblížil záměr Stejskal.

O Isarno ale již v dubnu projevilo zájem občanské sdružení Keltoi, které se dvacet let zabývá poznáváním a popularizováním keltské kultury. „Doufám, že už toto léto uspořádáme první dvě akce," zněla optimistická slova člena sdružení Václava Horáka, když v dubnu předložili městu svůj návrh o zachování Isarna. Na letošní znovuotevření keltského skanzenu se ale návštěvníci těšili marně. Isarno dál chátrá a nic se v něm neděje. „V Letovicích se od dubna změnilo vedení města, a tak se jednání o našem záměru na nějaký čas odložilo. Sedmnáctého července jsem radě předložil náš návrh znovu v podstatě v nezměněné podobě a vedení města ho bude projednávat až třetího září," řekl v úterý Horák. Pro letošní sezónu tak zůstane Isarno zavřené.

„Pokud se s vedením města dohodneme na pronájmu pozemku, bude zapotřebí ještě zajistit stavební povolení a další potřebné náležitosti, abychom vůbec mohli začít něco dělat. Potom se teprve pustíme do rekonstrukcí," řekl Horák. Sdružení Keltoi chce podle Horáka letovický skanzen zachránit. „Máme zkušenosti, protože nám patří i šumavský archeopark. Ráz Isarna chceme zachovat a obnovit stávající stavby. Máme v plánu ale postupně skanzen i rozšířit. Dřevěné chatrče a ostatní stavby, které v Isarnu zůstaly, by nám město pronajalo i s pozemkem," uvedl dále Horák. Podle něj jsou ale některé stavby tak zchátralé, že je bude potřeba zbourat. Dezolátní stav keltské osady potvrzuje i starosta Letovic. „Byli jsme se s radními podívat, jak to teď v Isarnu vypadá, a je to opravdu špatné. Řešíme i vodovodní a elektrické přípojky, které nám tam někdo rozbil, prošetřuje to policie," řekl Stejskal.

Pokud město schválí pronájem pozemku sdružení Keltoi, budou jeho členové žádat o dotace a granty. „Celá obnova Isarna bude náročná. Pokud se v září rozhodne město pro nás, nejdříve bychom mohli uvést Isarno do provozu příští léto," přiblížil časovou náročnost obnovení Isarna Horák.

Na pozemku města, který si pronajala Simona Hrušková, postavila před lety skupina nadšenců keltský skanzen Isarno. Ten přilákal za svou desetiletou historii do Letovic tisíce turistů. Asi před dvěma lety chtěla Hrušková přepsat nájemní smlouvu na dalšího ze zakladatelů Aleše Olesova. Ten podle města nesplnil podmínky pro uzavření nájemní smlouvy a do konkurzu se přihlásili další zájemci. Hrušková se ale svých staveb, stojících na městském pozemku nechtěla vzdát. Areál byl uzavřen a od té doby chátrá.

EVA ONDRÁČKOVÁ